Awokado z pestki

Coraz częściej w sklepach pojawiają się nowe, egzotyczne owoce, kuszące niespotykanym wyglądem i zapachem. Czy również, jak ja, zastanawiacie się jak wyglądają rośliny, z których pochodzą?
Już od dawna można kupić awokado (Persea americana – smaczliwka) w polskich sklepach. 

Instrukcja jak uzyskać Awokado z pestki :)
Instrukcja jak uzyskać Awokado z pestki 🙂

Po zjedzonym awokado zostaje duża pestka . Zawiera ona dużo materiałów zapasowych potrzebnych roślinie do kiełkowania. Co z nim zrobić? Odpowiedzi jest kilka posadzić, zostawić zasuszoną jako ozdobę lub wyrzucić . Ja wybieram opcje posadzić. A oto kilka rad jak to zrobić.

Można zakopać ją w ziemi lub piasku (w doniczce) na głębokość 1-2 cm, wąskim czubkiem do góry lub zagłębić do połowy pestkę w ziemi i czekać aż pojawi się zielony pęd (około 2-12 tygodni od posadzenia). Ważne żeby ziemia była wilgotna. Można obciąć lub uszczykiwać co pewien czas wierzchołek pędu głównego, gdy roślina osiągnie wymaganą przez nas wysokość – wtedy się rozgałęzi. Zalecam gdy ma około 30-50cm.

Innym sposobem sadzenia jest skiełkowanie nasiona (pestki), zanim ją wsadzimy do ziemi. W tym celu bierzemy 4 wykałaczki i wbijamy je w pestkę po bokach – tak żeby nie uszkodzić środka (kiełka). Ten zabieg pobudza awokado do kiełkowania. Umieszczamy taką pestkę na słoiku wypełnionym wodą, tak by pestka była w połowie zanurzona. Czekamy aż pojawi się kiełek i wtedy dopiero sadzimy do ziemi. Pestka może być zagłębiona w połowie w ziemi.

Ostatnio awokado sprzedawane są niedojrzałe, dlatego nasiona są za niezdolne do kiełkowania. Radzę, wybierajcie jak największe i najdojrzalsze owoce z dużymi pestkami do celów uprawowych.
Życzę owocnego eksperymentowania 🙂

Krakowski Ogrodnik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *