Test żywotności nasion

Gdy znajdziemy w piwnicy lub w garażu stare nasiona to nie wyrzucajmy ich od razu. To, że data na opakowaniu mówi, o upływie daty przydatności do wysiewu nie oznacza wcale, że już nic z nich nie będzie.

Siew starych nasion jest czasem bezcelowe, kosztuje nas to trochę zachodu i naszego cennego czasu. Już mamy nadzieję, że będziemy cieszyć się plonami, a tu nic nie wschodzi. Wtedy idziemy do sklepu i kupujemy nowe nasiona i zaczynamy pracę od początku. Nie musi tak być. Wystarczy, że zrobimy test na żywotność nasion .

Można to w bardzo łatwy sposób sprawdzić.

Żeby zrobić  prosty test żywotności należy przygotować talerz, jednorazowy ręcznik kuchenny lub watę kosmetyczną, folię spożywczą oraz co najważniejsze nasiona, które chcemy sprawdzić.  Test ten odpowie czy warto w ogóle wysiewać nasiona.  Jeśli tylko niewielki procent nasion wykiełkują, trzeba siać większą liczbę, aby zapewnić przyzwoity plon. Dla różnych gatunków roślin jest inny czas kiełkowania nasion. Najlepiej przyjąć 14 dniowy czas na obserwację.

.


Jak to robimy?

Bez tytułuj1 Wykładamy kawałek jednorazowego ręcznika kuchennego na talerzyk lub styropianową tackę  , następnie go zwilżamy, wysiewamy próbkę starego materiału siewnego w poszczególnych rzędach w celu ułatwienia identyfikacji. Najlepiej żeby nasion było na tyle żeby na tej podstawie stwierdzić czy procent wschodów będzie dla nas satysfakcjonujący. Każdy z rzędów numerujemy i tworzymy listę na kartce.

371002 Przykrywamy talerz z materiałem kontrolnym. Najlepiej użyć do tego folię spożywczą, a następnie umieścić w ciepłym, ciemnym pomieszczeniu . Upewnij się, że ręcznik pozostaje wilgotny i regularnie sprawdzać oznaki kiełkowania, odnotowując datę, kiedy pojawiają się pierwsze kiełki.

Bez tytułu3 Czasy kiełkowania różnić pomiędzy roślinami, ale po dwóch tygodniach nasiona, które miały wykiełkować to już to zrobiły. Pozostałe uznajemy za martwe.  Liczymy skiełkowane nasiona. Jeżeli jest ich połowa to mamy 50/50 % szans na udany plon. Jeżeli procent skiełkowań jest mniejszy to po prostu wysiejmy więcej nasion dla lepszego plonu. Jeżeli nasiona nie wykiełkowały lub wschodów jest bardzo mało to możemy uznać je za martwe i nie opłaca nam się ich wysiewać.

Udanego testowania 🙂

Krakowski Ogrodnik

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *