UPRAWA SKRZYDŁOKWIATU W DOMU

201402011114Pielęgnacja: 
Skrzydłokwiat lubi stanowiska jasne, osłonięte od bezpośrednich promieni słonecznych oraz przeciągów. Podczas kwitnienia można ustawić go w cieniu. Optymalna temperatura wynosi latem podczas kwitnienia około 20 stopni C (maksymalnie 27 stopni przy częstym zraszaniu) zaś zimą podczas spoczynku około 17 stopni C
Skrzydłokwiat podlewamy latem 2-3 razy w tygodniu (gleba powinna być cały czas wilgotna) i zraszamy. Zimą należy ograniczyć podlewanie, chyba że mamy gorące pomieszczenia a on soi przy grzejniku wtedy jednak zwiększamy podlewanie, tak aby podłoże było cały czas wilgotne. Z uwagi na fakt że roślina ta lubi wysoką wilgotność powietrza dobrze jest go postawić na dużej podstawce z wodą i kamieniami lub keramzytem, tak, aby woda nie dotykała bezpośrednio do doniczki. Jest to ważne szczególnie zimą, kiedy powietrze jest suche od mrozów i ogrzewania.
Nawożenie wykonujemy podczas kwitnienia, latem należy nawozić roślinę co 2-4 tygodnie płynnym nawozem wieloskładnikowym do roślin kwitnących. Zimą nie nawozimy skrzydłokwiatów.
Skrzydłokwiat standardowo przesadza się na wiosnę co około 2-3 lata do doniczki o rozmiar większej. Ziemia powinna być przepuszczalna, próchnicza, luźna. W tym czasie możemy podzielić roślinę na mniejsze fragmenty i porozsadzać.
Rozmnażanie polega na podziale bryły korzeniowej. Dzielimy kłącza ostrożnie, aby nie uszkodzić korzeni. Sadzonki sadzimy w małych pojemnikach i przykrywamy słoikami lub folią. Należy pamiętać, aby młode rośliny miały cały czas wilgotną ziemię.
Można podzielić roślinę na większe kawałki wtedy uzyskamy dorosłe już okazy Skrzydłokwiatu.

CHOROBY:

  • Brązowe liście – mogą być spowodowane przelaniem rośliny. Należy ją nieco przesuszyć a w przyszłości rzadziej podlewać. Jeśli tylko końce liści są brązowe to może oznaczać że stosujemy za dużo nawozu.
  • Zasychanie liści – zbyt suche powietrze (nie może stać w pobliżu kaloryfera), zbytni przeciąg lub zbyt wysoka temperatura.
  • Brązowe plamki na kwiatach – mogą świadczyć o złej wodzie używanej do podlewania. Skrzydłokwiat należy podlewać wodą odstaną.

Ciekawostka:
Skrzydłokwiat ma zdolność do oczyszczania powietrza z substancji toksycznych. Roślina ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie człowieka i dobre samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniach gdzie rosną te rośliny.

One thought on “UPRAWA SKRZYDŁOKWIATU W DOMU

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *