Co to jest zimowy melon?

Chiński melon zimowy, lub po prostu melon zimowy (Benincasa hispidia)  możemy znaleźć pod różnymi nazwami tj. np.: biały arbuz, biała dynia, woskowata dynia, beninkaza szorstka, beninkaza woskodajna, woszcza szorstka.  Często ludność rejonów w jakich jest uprawiany i spożywany warunkuje jego nazwę. Najczęściej jednak wykorzystuje się jedną – melon zimowy, może dlatego że wyglądem przypomina oszronionego melona.

Czym tak naprawdę jest?

Owoce przygotwane do sprzedaży.
Owoce przygotwane do sprzedaży.

 Należy do rodziny Dyniowatych, do tej samej co np. ogórek, cukinia czy dynia .  Plantacje melonów zimowych znajdują się w Azji głównie w Chinach, Wietnamie i Japoni oraz w gospodarstwach na południu Florydy, również na zbliżonych klimatycznie obszarach Stanów Zjednoczonych Jest to jedna z jadalnych odmian melona. Owoce mają grubą, twardą pokrytą woskowym nalotem skórę, dzięki czemu wolniej dojrzewają i nadają się do długiego przechowywania. W chłodnym i suchym miejscu może to trwać nawet do 6-12 miesięcy. 

Owoce melona zimowego mają kulisty lub owalny kształt. Dorastają nawet do 60 cm długości lub średnicy, wszystko zależy od tego jaki przyjmą kształt. Przypominający arbuza, cukinie, przerośniętego ogórka czy dynie skojarzeń jest wiele. Skóra owoców jest gładka, o zielonej, żółtej lub białej barwie.  Miąższ jest mięsisty, jędrny z dużą ilością małych nasion. Jego kolor może być zielonkawy albo pomarańczowy. Jest mniej aromatyczny i słodki w porównaniu do innych znanych Nam melonów. Smakuje podobnie do cukinii.  Można zaryzykować określenie mdły. Liście są duże szorstkie, ząbkowate i zielone podobne do liści ogórka. Pędy płożą się po podłożu i bardzo szybko przyrastają.

Kwiat melona zimowego http://www.botanic.jp/
Kwiat melona zimowego http://www.botanic.jp/

 

Liście melona zimowego bardzo podobne do liści ogórka lub dyni http://www.botanic.jp/
Liście melona zimowego bardzo podobne do liści ogórka lub dyni http://www.botanic.jp/

 

Owoc cały i w przekroju http://365wholfoods.blogspot.com
Owoc cały i w przekroju http://365wholfoods.blogspot.com

 

Uprawa i pielęgnacja

 Melon zimowy wymaga długich okresów wegetacji i dojrzewają późną jesienią. Najlepiej rośnie i dojrzewa w sezonach suchych i ciepłych. Ze względu na swoją wielkość, melon zimowy nie pnie się  ale zwykle rozrasta się po powierzchni podłoża. Nasiona możemy wysiewać bezpośredni w nasłonecznionym miejscu ogrodu, gdy minie zagrożenie wiosennych przymrozków. Najlepiej po 15 maja. Można również wykonać rozsadę w marcu w pojemnikach lub multipletach. Wykorzystujemy do tego ziemi ogrodniczej lub substratu torfowego. Gdy pojawi się od 5 do 6 liści wysadzamy do gruntu. Ze względu na specyfikę naszego klimatu proponuję uprawę w szklarniach lub tunelach foliowych dla zapewnienia optymalnych warunków uprawy.

Melon zimowy uprawiany w gruncie be podpór www.botanic.jp.
Melon zimowy uprawiany w gruncie be podpór www.botanic.jp.
Melon zimowy uprawiany na pionowych konstrukcjach www.botanic.jp.
Melon zimowy uprawiany na pionowych konstrukcjach www.botanic.jp.

Podczas wegetacji mogą atakować go przędziorki , mszyce , nicieni oraz choroby typowe dla rodziny dyniowatych

 

 Zastosowanie zimowego melona

Przy mnogości światowych kuchni można odnaleźć wiele inspiracji i zastosowań zimowego melona. Ilość możliwości  jest praktycznie nieograniczona. Łagodny smak tego owocu sprawia że  często staje się składnikiem  zup z kurczaka, wieprzowiny, cebuli. Skórkę tego melona wykorzystuje się do wykonania słodkich marynat i konserwowanych specjałów.

W Japonii często młode owoce spożywa się jako dodatek do owoców morza, lekko parzony i doprawione sosem sojowym. 

W Indiach i w części Afryki, melony te jest spożywa się gdy są młode i miękkie, krojone w cienkie plasterki lub posiekane wraz  ryżem z warzywami i curry.

Chińczycy jadali zimowy melon od wieków, a ich najbardziej zachwalanym daniem jest zupa zwana „dong gwa jong” Jest to zupa przypominająca rosół na bazie mięsa i warzyw umieszczona w wnętrzu melona i w nim gotowana. Na znak pomyślności na skórce wyryty jest symbol feniksa lub smoka.

Nasiona tego melona można również kupić w Polsce, spotykane są w sklepach internetowych oraz allegro.

 

Krakowski Ogrodnik

 

2 thoughts on “Co to jest zimowy melon?

  1. Fajnie by było mieć takie cudo:) ja miałem kiedyś dynie ozdobne w ogródku ale strata czasu. Miejsca tyle zajęły a przyszedł mróz i niewiele przetrwało

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *