Przesadzanie storczyków z rodzaju Phalaenopsis

Podłoże dla storczyków powoli uwalnia zawarte w nim składniki pokarmowe i jest stopniowo rozkładane przez mikroorganizmy. Po około 2-3 latach nie może już zaoferować storczykowi wystarczającej ilości pokarmu, a po za tym zbija się i uniemożliwia dopływ świeżego powietrza do korzeni. Wówczas nadchodzi czas na przesadzenie storczyka do świeżego podłoża.

Chore, zniszczone korzenie oraz podłoże które straciło swoją strukturę i właściwości.
Chore, zniszczone korzenie oraz podłoże które straciło swoją strukturę i właściwości.

Kiedy przesadzać?

Storczyki powinniśmy przesadzać średnio co 2-3 lata. Doskonałym i najpewniejszym sygnałem jest nadmiernie przerośnięty system korzeniowy. Dodatkowym motywatorem do zmiany podłoża jest jego kondycja. Gdy dotychczasowe traci swoje właściwości, jest zbyt mokre i straciło luźną strukturę ( przypomina zbitą masę lub ziemię). Kiedy zauważymy, że korzenie zaczynają chorować i gniją  jest to również dobrym powodem do przesadzenia Phalaenopsis.

Najlepszym okresem do przesadzania storczyków jest wiosna do wczesnego lata kiedy rozpoczyna się ich wzmożona wegetacja. Można również z powodzeniem zabieg ten wykonywać,  gdy storczyki nie kwitną. Jeżeli jednak nastąpi taka konieczność np. z powodu złego stanu korzeni, a roślina kwitnie, powinniśmy ściąć kwiatostan i wymienić podłoże.

Przezroczysta, plastikowa doniczka
Przezroczysta, plastikowa doniczka

Odpowiednia doniczka

Przy wyborze odpowiedniej doniczki powinniśmy się kierować wielkością systemu korzeniowe i właśnie do niego dobierać pojemnik. Zaleca się uprzedzanie rośliny do nieco większej doniczki. Zbyt duża spowoduje nadmierny rozrost korzeni kosztem części nadziemnej, co może spowodować słabsze kwitnienie lub jego brak. Możemy również przesadzić storczyka do starej doniczki po jej ówczesnym zdezynfekowaniu i zastosowaniu świeżego podłoża.

Do uprawy Phalaenopsis stosujemy pojemniki przezroczyste, jak również ozdobne osłonki, w których je umieszczamy powinny być  przezroczyste. Ma to ważne znaczenie ze względu na fakt, że oddychają i przeprowadzają fotosyntezę za pomocą również korzeni, do której niezbędne jest światło. Kolejnym powodem jest również ułatwienie kontroli wilgotności podłoża oraz kondycji i stanu zdrowotnego korzeni oraz podłoża.

IMG_20131016_124836Podłoże

Najlepszym podłożem do przesadzania jest takie, w którego skład wchodzi kora sosnowa o frakcji od 0,5 do 1,5 cm, keramzytu, węgla drzewnego ( ma właściwości dezynfekujące), styropianu, włókien kokosowych.  Dobre podłoże musi charakteryzować trwałość, powinno być przepuszczalne, porowate i właściwie napowietrzone. Obecnie na rynku dostępne jest gotowe podłoże , dzięki czemu nie musimy sami takowego wykonywać.

Przesadzanie

Właściwie oczyszczone korzenie z martwych części oraz starego podłoża
Właściwie oczyszczone korzenie z martwych części oraz starego podłoża

Przed przesadzeniem rośliny nie podlewamy. Podczas przesadzania nie da się uniknąć zgięcia lub złamania korzeni. Jeśli są one przy tym zbyt wilgotne, łatwiej mogą do nich wniknąć grzyby i bakterie. Stąd też podlewamy storczyki 3-7 dni po przesadzeniu. Oczyszczamy korzenie ze starego podłoża, uważając aby nie połamać zdrowych, żywych korzeni. Sterylnymi nożyczkami lub sekatorem odcinamy wszystkie martwe, zgniłe, brązowe, gąbczaste lub puste w środku korzenie. Zdrowe korzenie są białe lub jasnobeżowe, jędrne w dotyku i te właśnie zostawiamy.

Właściwie przesadzona roślina
Właściwie przesadzona roślina

Do nowej doniczki wkładamy najpierw warstwę drenażu z najgrubszej frakcji podłoża, który powinien sięgać do 1/3 wysokości doniczki. Następnie sadzimy roślinę władając wszystkie korzenie do doniczki, uważając, by ich przy tym nie uszkodzić. Obsypujemy podłożem tak aby wypełnić wszystkie wolne przestrzenie między korzeniami oraz doniczką. Roślina powinna przy tym tkwić mocno w podłożu, aż do nasady korzeni, beZ silnego ich uciskania. Po tygodniu podlewamy.

Pamiętajmy:

  • Podłoże powinno zawsze być przewiewne z zachowanymi dużymi przestrzeniami powietrznymi. Do ich sadzenia nie wolno stosować ziemi ogrodowej!!!
  • Doniczki i osłonki powinny być przezroczyste

Krakowski Ogrodnik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *