Hoya Kerrii – Hoja walentynkowa

Hoya Kerrii – Hoja walentynkowa

Desktop3
Nazywana bywa hoją walentynkową ze względu na kształt jaki przybierają liście – serce. Często pojawia się w sprzedaży przed Walentynkami.

Jeżeli nurtuje Was pytanie czy z jednego liścia wyrośnie roślina to odpowiadam TAK 🙂 W sprzedaży pojawiają się jako tak zwane sadzonki liściowe, które w większości przypadków już się ukorzeniły lub niebawem to zrobią 🙂 Liść wypuszcza własne korzenie i w takiej formie trafia na sklepowe półki. Gdy zapewnimy im odpowiednie warunki, podlewanie i dostęp do światła, po przyniesieniu do domu utrzymają się w dobrej formie. Sam liść już nie rośnie, stanowi magazyn substancji zapasowych dla nowo powstałej rośliny. Po pewnym czasie zaschnie i na jego miejsce wyrośnie pęd, a następnie cała roślina.

hoya_kerri2Zielone, sercowate liście wyrastają naprzeciwlegle, parami, na krótkich zielonych lub fioletowych ogonkach. Pędy są dość sztywne, zielone lub oliwkowe, dorastają do 1 m długości. Roślinę prowadzi się jako pnącze, należy jej zapewnić podpórki lub można uprawiać ją w donicy wiszącej. Uprawiana w mieszkaniu kwitnie niezwykle rzadko, jeżeli się to uda, to najczęściej zakwita latem. Biało-fioletowe, kuliste kwiatostany, wyglądają bardzo atrakcyjnie, wydzielają jednak gęsty nektar. Nektar ten jest koloru czarnego, więc bywa że może zabrudzić wszystko co będzie miało z nim kontakt. Polecamy początkującym ogrodnikom.
Uprawa:
Lubi stanowisko słoneczne, rozproszone. Nie stawiamy jej bezpośrednio na parapecie okiennym bo może ulec poparzeniu słonecznemu. Podlewanie umiarkowanie, tak by podłoże przeschło między kolejnymi podaniami. Lubi dużą wilgotność powietrza, ze względu na pochodzenie. Jest to roślina rosnąca w lasach tropikalnych .Najlepsze podłoże powinno być przepuszczalne i próchniczne. Można zastosować drenaż w doniczce.
Rozmnażanie:
Jest zabiegiem bardzo prostym. Ucinamy fragment pędu lub sam liść z ogonkiem i wsadzamy bezpośrednio do podłoża. ( instrukcję rozmnażania Hoi opisywaliśmy w jednym z poprzednich artykułów). Pędy często wytwarzają korzenie powietrzne, co ułatwia ukorzenianie sadzonek pędowych.

Choroby i szkodniki: Gdy powietrze jest zbyt suche roślina może tracić liście. Konieczne jest nawilżanie powietrza. Mogą atakować Hoje wełnowce lub tarczniki.
Roślinka do nabycia w marketach budowlano-ogrodniczych oraz w szwedzkim sklepie meblowym na „i”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *