Truskawka pnąca, wisząca na krakowskim balkonie :)

IMG_1676
Nasza pierwsza tegoroczna truskawka.
IMG_1677
Pola w akcji 🙂

Trzy tygodnie wspólnie z córką kupiliśmy kolejne dwie truskawki pnące. W zeszłym roku nabyliśmy już jedną ale nadal zbiera się po zimie a te nas urzekły wspaniałymi kwiatami. Dzisiaj zebraliśmy ju z pierwszy plon w postaci jednej, pięknej i dorodnej truskawki. Mówiąc zebraliśmy mam na myśli moją córkę, która nie mogła się oprzeć widokowi i chęci spróbowania tego owocu. Na moje pytanie czy da kawałek tacie odpowiedziała stanowczo „Nie” i zjadła ją ze smakiem . Powiedziała tylko, że była smaczna. Więc wierze na słowo i czekam na następne bo już dojrzewają i sam jak się uda ocenie :).

Uprawa truskawek pnących.

truskawkaTruskawki pnące – są to prawdziwe truskawki, od zwykłych różni je tylko sposób uprawy. Moim zdaniem są trochę słodsze od tradycyjne..
Są to truskawki „powtarzające się” tzn. takie które przez cały okres wegetacji wydają owoce. Gdy zasadzi się je w ziemi i podeprze, to stają się pnące. Można również posadzić je w wiszących donicach i powiesić na balkonie. Należy jednak pamiętać o ich częstym podlewaniu. Wytwarzają one dużo rozłogów, które pną się po podpórce w górę lub zwisają jeśli umieścimy je w wiszących pojemnikach. Truskawki pnące określa się też mianem wiszących lub szpalerowych.
Owoce w takiej formie uprawia się zazwyczaj na balkonie lub tarasie. Warto uprawiać je na nasłonecznionym stanowisku, żeby były duże, dojrzałe i po prostu smaczne.
Roślina wydaje w pełni wartościowe owoce przez około trzy lata, po tym okresie owoców na krzaczku jest mniej i są dużo mniejsze.
Najkorzystniejsze dla truskawki jest stanowisko nasłonecznione i zaciszne.
Truskawki dobrze rosną w ziemi zasobnej w próchnicę oraz składniki pokarmowe.
Rośliny należy podlewać zawsze wtedy, gdy nie mają one wilgotnego podłoża. Nie wolno o tym zapominać. Przesuszenie powoduje schnięcie liści i słabe plonowanie. Owoce, które były w trakcie dojrzewania zasychają i są bez smaku.
Najlepszy dla truskawek jest nawóz organiczny, obornik lub kompost. W przypadku truskawek pnących uprawianych na tarasie czy balkonie polecany jest kompost lub biohumus w płynie. Można też zastosować obornik granulowany obecnie ogólnie dostępny .
Rozmnażanie – Rozmnażamy truskawki odcinając od dorosłych bylin rozłogi.
Truskawki kwitną i owocują przez całe lato, aż do późnej jesieni.
Zimować można w pomieszczeniach nieogrzewanych, w piwnicach, my preferujemy i praktykujemy zimowanie na zewnątrz. W tym celu wykopujemy dołek w ziemi i wkładamy do niego doniczkę z truskawką. Niczym nie przykrywamy.
Krakowski Ogrodnik
www.mpgarden.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *