Hibiskus – Ketmia syryjska

ketmia-syryjska-hibiscus-syriacus-oiseau-bleu-Ketmia syryjska jest najpopularniejszym przedstawicielem rodzaju Hibiscus w naszej części Europy. Uprawiana jest w wielu rejonach świata. W krajach anglosaskich występuje pod nazwą Rose of Sharon (róża Szaronu). Jest narodowym kwiatem Korei Południowej.

Pochodzi z Chin i Tajwanu, a nie jak by wynikało z nazwy z Syrii. W uprawie występuje ponad 20 odmian mieszańcowych o kwiatach koloru białego, różowego, fioletowego, czerwonego. Pojawia się coraz więcej form dwubarwnych oraz o pełnych kwiatach. Niestety, kwiaty Hibiscusa sa bezwonne. W naszych warunkach klimatycznych kwitnienie rozpoczyna się w połowie lipca i trwa do końca września. Wyglądem przypominają kwiaty malwy, dzięki czemu stanowią ciekawą alternatywę do tych roślin.

Kwiaty zawiązują się na pędach jednorocznych, dlatego każdej wiosny pędy powinno się przycinać dla lepszego kwitnienia. Zabieg ten powoduje, że hibiskusy mocniej się krzewią, a korona ich ładnie gęstnieje.

pauzalka254Liście występują głownie w kolorze zielonym ale obecnie można spotkać odmiany ketmii o białoobrzeżonych liściach.498

W Polsce osiąga od 2 do 3 metrów, ale rośnie raczej wolno więc najczęściej spotykamy okazy około 1,5 do 2 m. Sprawdza się posadzony w małych ogrodach, jako pojedyncza roślina lub w grupie. Bardzo dobrze znosi cięcie, w związku z tym jest jedną z ciekawszych roślin na kwitnące żywopłoty. Młode roślin dobrze okrywać na zimę, starsze raczej sobie radzą z mrozami ale mogą w chłodniejszych rejonach przemarzać. Młode hibiskusy z początku wyglądają Malo okazale jak suche patyki, zaczynają późno wegetację i często staje się to powodem usunięcia rośliny myśląc, że przemarzła. Wart zawsze poczekać trochę dłużej i wtedy przekonać się na  100% :).

Łatwa rozmnaża się z nasion, często w otoczeniu starszych rośli wyrastają ich siewki. Nasiona zbiera się późną jesienią, przechowuje przez zimę w suchych warunkach i wiosną wysiewa najlepiej w szklarence na parapecie okiennym.

images (1)Do ogrodu najlepiej wysadzać 2-3 letnie rośliny. Preferuje osłonięte, słoneczne stanowiska, ale dobrze rośnie w półcieniu i cieniu. Nie ma szczególnych wymagań co podłoża. Raczej preferuje stale wilgotną i lekko kwaśną glebę.

IMGP4518 Hibiscus syriacus 'Mathilde' - Hibiskus, Ketmia syryjskaKetmię sadzimy najlepiej w okresie bezlistnym to jest od października do połowy kwietnia. Zasilamy ją wiosną oraz w czerwcu/lipcu dla lepszego kwitnienia. Stosujemy nawozy wieloskładnikowe np ogólny nawóz do ogrodu lub do roślin kwitnących. Dobrze jest również zasilać hibiskus kompostem lub obornikiem granulowany jako alternatywę do stosowania chemii w ogrodzie.

Zdjęcia pochodzą z zasobów www.google.pl

Krakowski Ogrodnik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *