Glorioza

pict0003giDziś posadziłem Glorioze, która jest ulubionym kwiatem mojej żony. Co roku sadzimy tą roślinę na naszym balkonie, a latem cieszymy się jej kwiatami. Właśnie z Gloriozy miała wykonany bukiet ślubny, który zachwycił nie tylko mnie ale również i gości.

Taki bukiet miał moja żona podczas Naszego ślubu
Taki bukiet miał moja żona podczas Naszego ślubu

Glorioza należy do rodziny  liliowatych (Lilaceae), jak np Lilie.  Jako nieliczna w tej rodzinie jest pnączem. Pochodzi z Afryki i Azji. Dzięki nietypowym kwiatom przypomina troszkę storczyka.

Jej głównym walorem dekoracyjnym są  ciekawe kwiaty, dlatego też jest tak popularna jako kwiat cięty.

Kłącza
Kłącza

Organem podziemnym gloriozy są walcowate kłącza w kształcie litery V.  Pędy dorastają nawet do 1,5- 2 m,  z których wyrastają owalne, wydłużone liście o nitkowatych wierzchołkach, które mają charakter „chwytek” których celem jest chwytanie podpór. Od czerwca do jesieni pojawiają się bardzo atrakcyjne kwiaty, do 10 cm. długości, w różnych barwach. Najbardziej znanym gatunkiem jest Gloriosa rothschildiana, która kusi swą intensywną czerwienią i falistym brzegiem kwiatów. Oprócz niej należy wymienić Goriosa simplex (o kwiatach w początkowej fazie żółtych, a następnie czerwonych) i rzadko spotykana Gloriosa superba (zielone kwiaty przebarwiające się z czasem na kolor żółty).

Uprawa nie jest skomplikowana, ale wymaga kilku koniecznych czynności, które zapewnią nam dorodne rośliny obsypane foto_3799kwiatami.

Glorioza wymaga stanowiska ciepłego, jasnego, miejsce to powinno być  osłonięte przed bezpośrednimi promieniami słonecznymi oraz wiatrem. Najlepsza do jej uprawy temperatura powinna wynosić  około 18 – 30ºC, przy czym musimy zapewnić także ciepłe podłoże 17-20 ºC. Gdy na zewnątrz temperatura osiągnie powyżej 15  stopni C, możemy ją przenieść na świeże powietrze np. balkon, taras czy ogród, gdzie może przebywać do końca września. Po przekwitnięciu, kłącza przechodzą w stan spoczynku i musimy ją wówczas przezimować. Można je zostawić w podłożu, ale lepiej jest je wykopać , oczyścić z ziemi oraz starych obumarłych korzeni i umieścić w suchym i chłodnym miejscu. Ja zawijam kłącza w jednorazowy ręcznik kuchenne i zamykam w kartonowym pudełku. Przechowuję tak przygotowane organy w ogrzewanym garażu.

aa0fadb665df2ef904675601a88d2b04Gdy jednak  zimujemy całą roślinę musimy zapewnić jej stanowisko  jasne, ciepłe i słoneczne. Pozostawiamy je w doniczce, nie podlewamy, podłoże musi być suche. Temperatura przechowywania, winna być na poziomie 10-12 ºC. W marcu usuwamy stare . Glorioza charakteryzuje się tym, że bulwy są jednoroczne, dlatego należy usunąć stare korzenie, a wykorzystać bulwy potomne, jeżeli kłącze jest spore dzielimy i po dwa lub cztery sadzimy do świeżej ziemi, lekko kwaśniej,  pH 5-6.  Stosujemy ziemię uniwersalną lub substrat torfowy wymieszany z piaskiem. Sadzimy płasko, przysypując ok. dwucentymetrową warstwą ziemi. Musimy jej zapewnić dobry drenaż. Oczywiście od tego momentu zapewniamy ciepłe stanowisko. Podlewamy umiarkowanie, a od rozpoczęcia wegetacji (pojawienie się pierwszych pąków) zraszamy roślinę. Nawozimy w okresie wzrostu  w miarę potrzeby, ale zalecam podlewanie raz na 2 tygodnie nawozem do roślin kwitnących.

Rozmnażanie:

Rozmnażanie przede wszystkim poprzez podział kłączy, jednak pamiętajmy, że nie zawsze kończy się to sukcesem, czasem ulega porażeniu przez choroby grzybowe i może zgnić. Musimy się bacznie przyglądać kondycji rośliny jak i samych kłączy.

Instrukcja sadzenia gloriozy
Instrukcja sadzenia gloriozy

gloriozata0Drugim sposobem rozmnażania jest również wysiew nasion, ale nie jest to metoda dla niecierpliwych, gdyż rośliny z takiej uprawy długo nie zawiązują kwiatów nawet do 3 lat.

Udanej uprawy

Krakowski Ogrodnik