Salix udensis ‚ Sekka’ – wierzba sachalińska (w. smocza)

wierzba_sachalinska_sekka9Postaram się przybliżyć trochę mniej znaną ale bardzo ciekawą wierzbę, którą z powodzeniem możemy posadzić w mniejszych jak i większych ogrodach. Jest bardzo dekoracyjna ze względu na interesujący kształt pędów oraz kotki, które na wionę cieszą niemal każdego 🙂 Kiedyś dostałem od znajomego ogrodnika amatora kilka pędów tej wierzby nie wiedząc  wtedy jak się nazywa i jak rośnie. Posadziłem ją na końcu ogrodu w mało widocznym miejscu i całkowicie o niej zapomniałem.  Kiedy się rozrosła, uwidoczniła swoje wspaniałe cechy. Przesadziłem ją w bardzie widoczne miejsce,  w którym do dzisiaj na wiosnę króluje i zwraca na siebie uwagę obserwatorów. 

Opis:
Wierzba sachalińska, nazywana również wierzbą smoczą, to należący do rodziny wierzbowatych, gatunek roślin, pochodzący z Chin i Japonii.
Krzew, dorasta do 3 m wysokości oraz szerokości.  Liście lancetowate, długie na górnej stronie blaszki ciemnozielone, błyszczące, a od spodu omszone o stalowo-zielonym kolorze.

W marcu/kwietniu ukazują się kwiaty (kotki), które są bardzo dekoracyjne ze względu na ich kształt i ilość. Są to duże kotki, nazywane baziami, pokryte biało-srebrnym miękkim „futerkiem”. W trakcie kwitnienia obsypują się stopniowo złocistym pyłkiem. Pędy niezwykłe, czerwonawe, niesymetrycznie rozgałęzione, taśmowato spłaszczone i skręcone na końcach, szczególnie dekoracyjne zimą.

Uprawa i pielęgnacja

Jest  mało wymagająca co do rodzaju gleby. Jak każda wierzba preferuje stanowiska wilgotne. Nie przeszkadza jej okresowe zalewanie.

Preferuje miejsca ciepłe, nasłonecznione, ale może rosnąć i w półcieniu.

Jest  całkowicie odporna na mrozy.salix-sekka salix-sekka2

Wierzba smocza nie wymaga żadnych trudnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jest odpowiednia dla początkujących ogrodników.
Sadząc wierzbę można dać pod korzenie trochę kompostu lub obornika. Koniecznie trzeba ją też obficie podlać, a wtedy przyjmie nam się z łatwością.
Ponieważ preferuje wilgotne stanowiska dobrze jest ją podlewać w czasie długotrwałej suszy.
Jak każda wierzba świetnie znosi przycinanie. Będzie jednak ładniej wyglądać po takich zabiegach jeśli nie zapomnimy o jej dokarmianiu, szczególnie jeśli gleba w ogrodzie jest mało żyzna. Obornik i preparaty o wolnym działaniu stosujemy na przełomie III i IV. Jeśli zdecydujemy się na nawozy łatwo rozpuszczalne, to możemy je stosować od końca III do końca VI.
Ponieważ wierzbę smoczą uprawia się ze względu na dekoracyjne pędy, inaczej przebiega jej przycinanie. Powinno się ono odbywać co drugi rok. W tym czasie pod koniec zimy wycina się połowę pędów aż do samej ziemi. Pozostałe przycina się lekko, tak aby nie stały się inwazyjne.
W razie ataku mszyc lub grzybów należy zastosować odpowiednie środki chemiczne.

Zastosowanie
Leht Salix udensis SekkaRoślina szczególnie polecana do sadzenia w pobliżu wody (świetnie znosi okresowe zalewanie).
Wierzba sachalińska jest odporna na zanieczyszczenia atmosferyczne, nadaje się więc do nasadzeń w dużych miastach i okręgach przemysłowych.
Wiele osób sadzi wierzbę sachalińską ze względu na tworzone przez nią, na zakończeniach pędów, dekoracyjne, osobliwe narośla przypominające pastorał. To od ich nietypowego wyglądu roślina otrzymała określenie „smocza”. Są czerwonawe, spłaszczone, wstęgowane, skręcone na końcach. Wydaje się jakby kilka zrosło się ze sobą. Efekt ten widoczny jest szczególnie zimą, kiedy roślina pozbawiona jest liści. (Należy pamiętać, że tylko część pędów posiada te cechy.)
Oryginalne pędy tej wierzby sprawiają, że jest ona wykorzystywana we florystyce. Pięknie prezentuje się w wiosennym wazonie.
Można ją polecić do aranżacji ogrodowych w stylu japońskim.

Kwiaty wierzby sachalińskiej są bardzo miododajne i stanowią jedno z pierwszych źródeł pokarmu dla pszczół.

Rozmnażanie

Można rozmnażać przez zdrewniałe pędy i sadzić bezpośrednio do podłoża. Drugi sposobem jest podział więksyzch egzemplarzy. W obu przypadkach bardzo dobrze się przyjmuje.

Krakowski Ogrodnik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *