Orginalna rabata ziołowa – ślimak ziołowy

Spirala ziołowa – ślimak ziołowy – Orginalna rabata ziołowa

Ślimak ziołowy, spirala ziołowa jest to rabata, która stwarza idealne  warunki do rozwoju wielu roślin przeznaczanych do przyprawiania potraw czy też takich, które mają drogocenne właściwości lecznicze. Ten rodzaj konstrukcji dzięki swojej budowie spełnia różne ich potrzeby temperaturowe, oświetleniowe i glebowe. Po za tym jest to ciekawy sposób na stworzenie w ogrodzie niekonwencjonalnej rabaty, która nie dość, że jest praktyczna, jest również interesującym akcentem  otoczenia domu.

Lokalizacja spirali ziołowej w ogrodzie

!CD)H5SQCWk~$(KGrHqUOKjcE0)(kC1QRBNPucYRtEw~~_35Warto jest taką rabatę umieścić blisko domu. Gotując będziemy mogli w szybki sposób zrywać świeże zioła wprost z rabaty do naszych potraw. Przy niekorzystnych warunkach np. deszczu nie będziemy musieli się specjalnie ubierać aby iść po zioła, wystarczy parasol i jesteśmy przy rabacie. Gdy rabatę ziołową stworzymy w głębi ogrodu nie będzie nam się chciało organizować i sięgniemy po  zioła z naszych zapasów przypraw suszonych.

Zwykła  rabata ziołowa nie jest zbyt dekoracyjna o ile nie wkomponujemy ziół w rabaty ozdobne. Ale wtedy będą one mniej dostępne dla nas, ze względu na konieczność poszukiwania interesujących nas w danym momencie gatunków ziół. Świetna alternatywą do tradycyjnych rabat może się stać grządka w kształcie muszli ślimaka, tzw. spirala ziołowa. Jest dosyć ciekawym i oryginalnym elementem w ogrodzie każdego miłośnika ziół i nie tylko. Z pewnością zwróci na siebie uwagę wielu osób, które odwiedzą nasz ogród.Kraeuterpirale_neu_01_520x300
Spirala ziołowa jest elementem ogrodu ,za pomocą którego będziemy mogli uprawiać zioła na stosunkowo małej powierzchni. Doskonale sprawdzi się  małych miejskich ogrodach gdzie nie dysponujemy dużą powierzchnią do obsadzania.

 

Przygotowanie: Kraeuterspirale_mit_Teich_500w

  • Zlokalizuj zielnik w nasłonecznionym miejscu

 

  • Zrób okrąg z piasku by zaznaczyć zewnętrzną granicę

Budowanie: 

  • Zacznij spiralę – ślimaka na wschodzie i zostaw koniec na zachodzie
  • Najlepsza porą na budowę jest wiosna
  • Zacznij od zbudowania kamiennego murku w środku do wysokości 75 – 130 cm , aby utworzyć spiralę

Budową spirala przypomina kopiec. Wymiary rabaty powinny wynosić u podstawy około 1,5 m średnicy. Dopuszczalne jest zwiększenie tego wymiaru ale nieznacznie gdyż możemy ograniczyć sobie dostęp do ziół w szerszych jej segmentach.

Konstrukcja

Do budowy samej konstrukcji muszli używamy otoczaków, piaskowca, granitu lub po prostu kawałków krawężników czy płyt chodnikowych. Wszystko zależy od naszej kreatywności i zasobności portfela.

  • Na początku odkładamy górną, 20 cm warstwę gleby, żeby nie marnować bogatej w próchnicę warstwy. Następnie z dostępnych nam materiałów usypujemy większa cześć kopca. Można użyć ubogiej ziemi, piasku, gruzu. Wypełnij połowę środka żwirkiem lub podobnym materiałem by zapewnić dobry drenaż.
  • Niższy koniec może być wypełniony tylko ziemią. Podlewamy całość dla scalenia podłoża.

Gdy całość formy jest gotowa możemy przystąpić do sadzenia ziół.stainzkraeuterschnecke (1)

 

  • Na szczycie sadzimy rośliny sucholubne, i lubiące ciepło  np :Lavendula (lawenda), Salvia (szałwia), Origanum majorana (oregano), Thymus(tymianek), Rosmarinus (rozmaryn),

a najniżej preferujące wilgotne warunki i chłód, np. Mentha (mięta), Rumex acetosa (rumianek). Strona północna spirali jest mniej oświetlona, dzięki czemu zioła cieniolubne będą rosły doskonale w tej części rabaty. Mniej wymagające rośliny w niższej części ślimaka/spirali np. Artemisia dracunculus (estragon), Petroselinum crispum (pietruszka), Anethum graveolens(koper ogrodowy), Tropaeolum (nasturcja), czosnek, szczypiorek. Od południa głównie na górze świetnie sprawdzą się zioła z rejonów śródziemnomorskich np.. oregano, szałwia czy rozmaryn. U podnóża można zamontować mały zbiornik wodny, który nie tylko sprawdzi się w samej uprawie np. rukwi wodnej, ale również będzie ciekawym elementem całej konstrukcji. Do tego możemy użyć bali na wodę, miski, wiadra plastikowego lub ocynkowanego albo po prostu stworzyć od podstaw małe oczko wodne.

Jaką ziemię zastosować?krauterschnecke-stubensandstein-renningen-gartenanlage-krauter

Ziemia użyta do uprawy ziół nie powinna być zbyt żyzna. Na mniej zasobnej ziemi zioła będą rosły trochę słabiej ale za to ich smak będzie bardziej intensywny i większa będzie zawartość substancji leczniczych. Zioła które wymagają bardzo zasobnego podłoża możemy posadzić w doniczkach z żyźniejszą ziemią i umieścić w odpowiednich miejscach na rabacie.

Smacznych ziół życzy

Krakowski Ogrodnik

www.mpgarden.pl

2 thoughts on “Orginalna rabata ziołowa – ślimak ziołowy

  1. dobrze pomyslane,tak mi sie zdaje, w tym roku zrobie taka rabate ,a w przyszlym roku bede mogla sie wypowiedziec jako praktyk. Narazie ziola w doniczkach na parapecie maja sie dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *