Rozmnażanie hoi.

 

Żeby stać się właścicielem Hoi nie trzeba jej kupować wystarczy dosłownie jeden liść. Istnieje kilka prostych metod rozmnażania, które przybliżam poniżej :
Sadzonki wykonujemy z  pędów pobieranych najlepiej w okresie od maja do lipca, które ukorzeniamy w temperaturze 22 – 25°C, przy wysokiej wilgotności powietrza. Zasadniczo cały rok zabieg sadzonkowania się udaje, ale najsilniejsze pędy roślina ma od wiosny do lata.
Inną metodą jest rozmnażanie przez odkłady, czyli przyłożenie pędu do podłoża tak, aby wypuścił korzenie. Wówczas odcinamy pęd i przesadzamy do osobnej doniczki.
Preferowany przeze mnie sposób, (dołączona ilustracja), to podzielić pęd na sadzonki, jednak korzystając z tej metody należy pamiętać, że zbyt mała ilość liści w sadzonce sprawia, iż roślina przez długi czas pozbawiona jest przyrostów. Najlepiej stworzyć sadzonkę przypominającą młodą roślinkę. Jak na ilustracji nr 3. Sadzonkę umieszczamy w gotowym podłożu np. ziemia uniwersalna.
Można również przedłużyć proces ukorzeniania o dodatkowy etap. Sadzonkę umieszczamy w pojemniku z wodą lub perlitem i dopiero jak wypuści korzenie przenosimy ją do doniczki z ziemią. Po ukorzenieniu rośliny trzymamy ją w pełnym świetle i obficie podlewa.
532471_473453992692633_939501693_n

Życzę sukcesów
Pozdrawiam

Krakowski Ogrodnik
www.mpgarden.pl

3 thoughts on “Rozmnażanie hoi.

  1. Właśnie przesadziłam trzyletnią hoję. Na moim kwiatku pojawiły się wełnowce. Kilka razy pryskałam ją. Czy teraz odpowiednia jest pora na przesadzanie hoi. Czy najlepiej opryskać wełnowce na kwiatku.

    • Najlepszym czasem na przesadzanie roślin pokojowych jest okres wiosenny. Ale można przesadzać również i przez cały rok. Jeżeli chodzi o oprysk to zalecam teraz już nie dostarczać chemii roslinie bo może dojść do większych szkód np. opadania liści i śmierci rośliny. Najlepiej opryskiwać rośliny w odstępach czasowych np. co 7-10 dni następie odczekać i powtórzyć po 2-3 tygodniach jeśli szkodnik nie ustąpił. Walka z wełnowcem jest czasem ciężka. Dobrze jest przetrzeć szmatką lub chusteczką liście w celu usunięcia szkodnika i warto również zajrzeć w kąty liści żeby nie przeoczyć żadnego wełnowca (polecam patyczek higieniczny do uszu) pozdrawiam serdecznie i życzę sukcesów w zwalczaniu szkodnika. Polecam oprysk Provado

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *