Odmładzamy trawnik na wiosnę :)

Odmładzamy trawnik na wiosnę 🙂
Wiosna to okres, w którym myśli się o kwitnących rabatach, przycinaniu drzew, krzewów i pięknych, zielonych trawnikach. Warto zadbać o trawnik, który po sezonie zimowym wymaga intensywnej regeneracji po przez oczywiste dla Wszystkich nawożenie ale i również dwa ważne zabiegi, o których często się zapomina lub po prostu o nich nie słyszało. Są to aeracja i wertykulacja, które krótko opiszemy. Zabiegi te z pewnością poprawią kondycję oraz wygląd Naszych trawników.  Wertykulacja i aeracja

Aeracja 

Jest to zabieg polegający na nakłuwaniu darni okrągłymi kolcami w celu napowietrzenia i rozluźnienia gleby. Dzięki temu zabiegowi korzenie trawy stają się silniejsze, a trawa szybciej regeneruje się po okresie zimowym.
Zabieg aeracji powinno wykonywać się wczesną wiosną, a następnie powtarzać w ciągu sezonu, aż do późnej jesieni. Zaleca się przynajmniej dwukrotne aerowanie darni ( wiosną i w sierpniu). Na małych trawnikach można zabieg ten wykonać specjalnymi nakładkami na obuwie lub widłami. Używając nakładek z kolcami musimy nauczyć się w nich chodzić. Ważne jest podnoszenie wysoko nóg podczas chodzenia. Na jeden metr kwadratowy zaleca się wykonanie około 180 otworów, więc czas trwania takiego zabiegu bez użycia aeratora może być czasochłonny, ale naprawdę opłacalny.
Warto zaopatrzyć się w aerator elektryczny lub spalinowy. Jeżeli chodzi o ten pierwszy, jest on bardziej ekologicznym rozwiązaniem, ze względu na brak emisji spalin i hałasu. Dość lekki, łatwy w obsłudze i przechowywaniu. Urządzenie to posiada wałek roboczy z rurkowymi bolcami, które obracając się nakłuwają darń. Aerator elektryczny poleca się do małych ogrodów które nie przekraczają 5 arów. Dla właścicieli większych ogrodów proponuję się aeratory spalinowe, wyposażone w mocne silniki . Dzięki nim praca przebiega szybciej oraz łatwiej poruszać się w terenie ze względu na brak konieczności podłączenia do źródła prądu i walkę z przewodem elektrycznym.

Wertykulacja 

Wertykulacja jest zabiegiem polegającym na wykonaniu pionowych nacięć przerośniętej i zbytnio zbitej darni. Nacięcia te wykonują noże zamocowane na wałku, które niszczą filc i rozcinają darń. Ułatwia to przenikanie tlenu, wody oraz składników pokarmowych do korzeni traw. Metoda ta pomocna jest również w walce z chwastami oraz mchem. Wertykulację wykonujemy wczesną wiosną jeszcze przed dokonaniem dosiewu. Przed zabiegiem tym glebę należy nawodnić, a jak obeschnie, skosić trawnik. Zabieg ten powtarzamy późną jesienią.
Do wertykulacji w bardzo małych ogrodach używamy grabi ręcznych wyposażonych w sztyletowate nożyki, które nacinają glebę na głębokość kilku centymetrów. Z uwagi, iż jest to pracochłonne stosuje się wertykulatory elektryczne lub spalinowe.
Wertykulator elektryczny jest urządzeniem cichym, przyjaznym środowisku i skuteczniejszym niż ręczny. Zalecany jest do ogrodów nie przekraczających 6 arów wielkości.
Do większych ogrodów zaleca się wertykulatory spalinowe, o większej mocy. Jest to urządzenie praktyczniejsze ze względu na nieograniczoną możliwość poruszania się i tak jak w przypadku aeratora spalinowego należy pamiętać o odpowiedniej konserwacji.

Dzięki zastosowaniu obydwu przedstawionych zabiegów zwiększymy skuteczność działania nawozów, woda podczas podlewania będzie lepiej wchłaniana przez podłoże a co za tym idzie przez korzenie trawy.
Zaleca się po obu zabiegach wykonać tzw. piaskowanie (suchym piaskiem średnioziarnistym) lub tzw. mulczowanie tzn. rozsypanie na powierzchni trawnika substratu torfowego lub po prostu ziemi. Ważne jest aby nie były to materiały o odczynie kwaśnym jak np. torf lub ziemia świeżo z kompostownika. Po wertykulacji I aeraccji warto wzmocnić trawnik specjalnym długo działającym nawozem.

Życze zielonych trawników

Krakowski Ogrodnik
www.mpgarden.pl