Cięcie drzew i krzewów

Cięcie może przysparzać wiele problemów dla wielu właścicieli ogrodów, którzy nie mają wprawy w wykonywaniu tego typu zabiegów. Może to również wynikać z braku pewności co do terminu jak i sposobu cięcia drzew i krzewów  Często również wiele osób zastanawia się czy w ogóle rośliny te wymagają tego zabiegu czy tez nie. Jednak wcale nie musi to być takie straszne i tajemnicze jak to się wielu osoba wydaje.

Pozwolę sobie przybliżyć trochę tajniki przycinania krzewów i drzew.

Zabieg ciecia ma na celu spełnić kilka kilka podstawowych zadań. Po pierwsze ma na celu utrzymanie atrakcyjnego pokroju rośliny oraz zapobiega niania jej nadmiernemu rozrostowi w stosunku do miejsca w którym rośnie. Drugim  celem jest usunięcie części chorych, martwych lub zniekształconych. Trzecim natomiast jest pobudzenie rośliny do maksymalnej produkcji kwiatów i owoców co znacznie poprawi dekoracyjność rośliny.

Gdy wykonamy ciecie w nieodpowiednim terminie lub w zły sposób może zakłócić proces kwitnienia oraz zniekształcić pokrój rośliny, ale jest to mało prawdopodobne gdy  zastosujemy się do poniższych wskazówek.

Gdyby jednak podczas zabiegu popełnimy jakiś błąd nie trzeba się stresować. Można to poprawić w ciągu jednego roku do dwóch lat wegetacji rośliny.

Wczesną wiosną przed rozpoczęciem wzrostu lub w momencie kiedy już nastąpi przycina się sezonowo zielone oraz kwitnące latem drzewa i krzewy.

Ich kwiaty tworzą się na nowych, tegorocznych przyrostach dlatego przycięcie tych roślin pod koniec zimy lub wczesną wiosną pobudzi wyrastanie licznych młodych i silnych pędów, które będą obficie kwitły.

Techniki ciecia nie są skomplikowane. Bardzo ważnym podczas tego zabiegu jest używanie ostrego sekatora. Tępe narzędzie spowoduje poszarpanie lub zgniecenie powierzani cięcia, które mogą stać się miejscami wnikania patogenów oraz czynią pracę cięższą.

W miarę możliwości, cięcie powinno być wykonane tuż ponad pąkiem skierowanym na zewnątrz , powierzchnia cięcia powinna schodzić ukośnie .

cięcie

Pierwsze cięcie
Pierwsze cięcie

 

Pierwszym krokiem w pielęgnacji powinno być usunięcie martwych, a następnie uszkodzonych lub chorych pędów. Te części należy zawsze wycinać, bez względu na rodzaj przycinanej rośliny.

Wiele drzew i krzewów przycinanych wczesną wiosną można redukować bardzo silnie np. Tawuły, Pięciorniki,, prawie do poziomu gruntu. Pokrój krzewu ukształtują nowo wyrastające liczne pędy.

Cięcie odmładzające
Cięcie odmładzające

 

cięcie prześwietlajace
cięcie prześwietlajace

Niektóre krzewy, które z powodzeniem  możemy przycinać wczesną wiosną:

Cornus alba – dereń bialy

Hibiscus syriacus – ketmia syryjska

Hydrangea paniculata – Hortensja bukietowa, nie mylić z ogrodową

Potentilla fruticosa – pięciornik krzewiasty

Spirea japonica  – tawuła japońska oraz inne tawuły

Tamarix – tamaryszek

Buddleja davidii – budleja Dawida

Pomyślnego cięcia życzy

Krakowski Ogrodnik

6 thoughts on “Cięcie drzew i krzewów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *