Tamaryszek – krzew obsypany kwiatami

10301537_709115329126497_8644933046998591651_nTamaryszek jest jednym z bardziej interesujących krzewów lub niewielkich drzew. Wszystko zależ jak go poprowadzimy podczas uprawy w naszym ogrodzie. Bez większych trudności radzi sobie na piaszczystym i suchym podłożu oraz w słonecznym miejscu. Dzięki dużej wytrzymałość na zasolenie oraz zanieczyszczenia powietrza nadaje się do rekultywacji miejsc poprzemysłowych.

Głównym walorem dekoracyjnym tamaryszka jest jego ażurowa, rozwichrzona korona o luźno ustawionych gałęziach, które na przełomie maja i czerwca obsypują się obficie  drobnymi kwiatami  w kolorze różowm lub białym. Kwiaty zebrane są w kłosy tworzące wiechy. Barwy tamaryszka są raczej subtelne i nieco przygaszone.
Liście tamaryszka są drobne, budową zbliżone do zielonego ulistnienia wrzosów w odcieniu szarawym lub niebieskawym.
Jest stosunkowo łatw  w uprawie ale zdążą się, że w mroźne zimy może przemarzać. Przemarznięte krzewy należy przyciąć się przy ziemi wczesną wiosną. Dzięki czemu wypuści nowe pędy.

Normalnie tamaryszki przycina się po przekwitnięciu; co kilka lat wskazane jest silne przycinanie odmładzające – roślina będzie obficiej kwitła i miała lepszy pokrój.
Starszych egzemplarzy nie powinno się przesadzać bo mają głęboko sięgające korzenie.

Tamaryszki głównie  nadaje się na słabe i ubogie gleby ale i w zasobnym podłożu również dobrze sobie radzą.

Dobrze rosną tylko w miejscach nasłonecznionych. W miejscach zacienionych słabiej rosną i mogą nawet całkiem obumrzeć.

IMG_20140508_171220Tamaryszek nie boi się cięcia można je dowolnie kształtować. W jednym z pielęgnowanych przeze mnie ogrodów jest prowadzon w postaci wachlarza na długich pniach. Nadaje się również na żywopłoty, cięte do kilku razy w roku. Cięcie uzależnione jest od okresu kwitnienia. Krzewy kwitnące wiosną tniemy po kwitnieniu, a kwitnące latem wczesną wiosną. Bardzo łatwo się rozmnażają  poprzez sadzonki zdrewniałe, długie do 20 cm.

Krakowski Ogrodnik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *