METODA NA ZAGĘSZCZENIE KOSODRZEWINY – CZYLI WIOSENNE ŁAMANIE ŚWIECZEK

Kosodrzewina regularnie  uszczykiwana
Kosodrzewina regularnie uszczykiwana

Uszczykiwanie przyrostów kosodrzewiny pobudza wyrastanie pędów bocznych i pozwala krzew według naszych upodobań. Nie tylko nadamy  kształt ale ograniczymy jej wzrost bez konieczności ciecia, które jest zawsze zranieniem rośliny i wrotami wtargnięcia infekcji. Przez młode tkanki praktycznie nie ma możliwości wprowadzenia chorób.
Uszczykujemy palcami młode,sterczące pędy tzw. „świeczki”,jeszcze przed ich rozwinięciem i ukazaniu się igieł . Uszczykujemy 3/4 lub połowę młodego przyrostu tak aby nie wyrwać go w całości. Ma pozostać na pędzie 1/3 do 1/4 ‚świeczki” . Wyłamując całkowicie przyrost możemy spowodować zamieranie pędów, a  nie zagęszczanie rośliny.

Jak to robimy?

Chwytamy palcami przyrost na poziomie miejsca o jakie chcemy go skrócić i wykonujemy obrót dłonią,
młode ,miękkie pędy bardzo łatwo oddzielą się tuż za miejscem naszego uchwytu. Dosłownie wyłamujemy młody pęd. Czasem urwiemy więcej, a czasem mniej ale to w efekcie końcowym nie ma znaczenia.Grunt żeby nie wyłamać całego przyrostu. Działajmy według instrukcji na zdjęciu. Jedno co warto to założyć rękawiczki. Najlepiej ściśle przylegające do dłoni. Jak widać na zdjęciu ja o tym zapomniałem. Zawarta w sośnie związki żywiczne bardzo brudzą palce 🙂Nowy folder (15)

Uszczykujemy nie tylko przyrosty na kosodrzewinie. Możemy również zabieg ten wykonywać na innych sosnach. Zwłaszcza gdy chcemy je zagęścić. Prowadzone w formie bonzai lub formy pienne sosen świetnie się do tego nadają 🙂

Takie działanie powoduje zagęszczenie drzewa, a jednocześnie ogranicza jego wzrost co jest szczególnie ważne
dla posiadaczy małych ogródków chcących jednak uprawiać te iglaki w swoim otoczeniu.

Chcąc uzyskać efekt ‚wyrównanej powierzchni ‚ igieł na sośnie – uszczykuje się najpierw dłuższe ‚świeczki’,
a pozostałe dopasowuje się w ciągu następnych tygodni w miarę ich dorastania do oczekiwanego przez nas poziomu.

Polecam Każdemu posiadaczowi sosen 🙂

Krakowski Ogrodnik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *