Szachownica perska (Fritillaria persica)

IMG_20140413_151147Szachownica perska (Fritillaria persica) – to jedna z największych szachownic. Należy do rodziny liliowatych.

Osiąga wysokość nawet do 80 cm i ma szaro zielone liście, które już na etapie wzrostu przyciągają uwagę obserwatora.  Bardzo efektownym walorem dekoracyjnym jest rzadki w przyrodzie niemal czarny kolor kwiatów, których na jednej roślinie może być nawet 50.

IMG_20140413_151204Stożkowaty kwiatostan złożony z dzwonkowatych kwiatów wygląda imponująco. Gdy posadzimy na rabacie choćby jedna taką szachownicę,  z pewnością zwrócimy uwagę nie jednej osoby.  Ta majestatyczna roślina pięknie wyglądająca na jasnym tle.

IMG_20140413_152122Wysadzana jesienią duża cebula o intensywnym zapachu zimuje w gruncie po czym wiosną wypuszcza pęd, który obsypuje się kwiatami.

Okres kwitnienia przypada na przełomie kwietnia i maja ale w cieplejsze wiosny zakwita wcześniej.
Dobrze rośnie na stanowisku słonecznym lub w delikatnym półcieniu.

IMG_20140413_151156Dobrze gdy posadzimy ją w próchnicznym podłożu o odczynie zasadowym lub lekko kwaśnym. Zbyt  kwaśne podłoże może skutkować brakiem kwitnienia. W okresie wzrostu i kwitnienia dobrze jest nawieźć Szachownicę perską nawozem do roślin cebulowych lub po prostu do roślin kwitnących. To z pewnością wzmocni roślinę i w kolejnych latach będzie imponujących rozmiarów.

Rozmnaża się z cebul przybyszowych, które dość skąpo tworzą się przy cebuli matecznej. Wytwarzanie cebulek przybyszowych przyspiesza bogate nawożenie azotowe.

 W okresie zimowym, zwłaszcza gdy nie ma okrywy śnieżnej dobrze jest okryć miejsce, w którym ją posadzono, gałązkami iglaków lub torfem.

Po przekwitnięciu dobrze jest usunąć kwiatostan w celu zapobiegnięcia wydawania nasion, ten zabieg wzmocni cebulę. Zalecam również stosowanie tej czynności również względem innych roślin cebulowych.

Krakowski Ogrodnik

2 thoughts on “Szachownica perska (Fritillaria persica)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *