Śnieguliczka biała – Symphoricarpos albus

IMG_20131229_130858
Jest bujnym krzewem, który rośnie dosłownie wszędzie – w pełnym słońcu, nawet w głębokim cieniu pod gęstymi koronami drzew. Łatwo rozprzestrzenia się, tworząc zarośla w dzikszych partiach ogrodu. Zdobią ją liczne, duże kuliste owoce o powierzchni przypominającej marmur. Owoce długo utrzymują się na pędach dzięki czemu dekorują ogród w okresie jesienno-zimowym. Doskonale sprawdzają się jako dekoracja wnętrz oraz jako formowane i nieformowane żywopłoty.
Owoce śnieguliczki stanowią pokarm dla ptaków, zwłaszcza dla drozdów. Mogą być przedmiotem zabaw dzieci (kto z Nas tego nie pamięta z dzieciństwa?) i należy podkreślić, iż posiadają właściwości trujące i nie nadają się do jedzenia przez ludzi. Po ich spożyciu mogą wystąpić takie dolegliwości jak: zapalenie błon śluzowych, nudności, wymioty.
IMG_20131229_125539Śnieguliczka jest krzewem miododajnym, po przekwitnięciu akacji, Jest świetnym uzupełnieniem dziury popożytkowej dając umiarkowany i stały w ciągu dnia dopływ nektaru.

Dziwne narośle na pędach forsycji

IMG_20131229_132448Podczas spaceru na jednym z krakowskich skwerów spotkałem na forsycji interesujące narośla. Zwróciły one moją uwagę głównie dlatego, że było ich naprawdę dużo i bez większego problemu można było je zobaczyć.

Przyczyną powstawania tego typu dziwnych narośli na pędach forsycji są bakterie.

Bakterioza gruzełkowata forsycji to choroba bakteryjna, która powoduje stopniowe zamierania pędów. Wywołuje ją glebowa bakteria Agrobacterium tumefaciens, której następstwem jest choroba roślin zwana guzowatością korzeni. Ma niezwykle szeroki zakres  – poraża ponad 600 gatunków roślin. Wnika głównie przez uszkodzone tkanki np. podczas bytowania owadów, cięcia lub łamania pędów. Początkowo zostaje zahamowany wzrost pędów, które  następnie zamierają. Tego typu narośle występują w skupiskach na pędzie. Gdy nie interweniujemy z czasem pojawiają się na całym pędzie oraz sąsiednich gałęziach. Początkowo mogą  być drobne ale z czasem się powiększają aż osiągną średnicę kilku centymetrów.  Na zdjęciu przedstawiam narośle, IMG_20131229_132544które mają około 4 cm i wyglądają bardzo ciekawie nawet pokuszę się o określenie malowniczo, zwłaszcza w okresie bezlistnym. Mimo to zalecam wycinanie porażonych pędów ponieważ   choroba ta stopniowo przenosi się na gałęzie zdrowe i na sąsiadujące z nią inne krzewy forsycji. Cięcie powinno być w możliwie dużej odległości od narośli, a narzędzia odkażane, bowiem przy wszystkich chorobach bakteryjnych łatwo przenieść patogeny na inne okazy podczas pielęgnacji. Po usunięciu pędy należy spalić. Bakterie rozwijają się w komorach narośli, a rozprzestrzeniają się naturalnie np. podczas deszczu – są wymywane przez krople wody, a także za pośrednictwem owadów czy ptaków.

Krakowski Ogrodnik

www.mpgarden.pl

Jak postępować z gwiazdą betlejemską, aby ponownie zakwitła ?

IMG_20131221_102047

Wiosną (po przekwitnięciu- marzec) poinsecję należy przyciąć nad 3- 4 pąkiem oraz usunąć bardzo słabe pędy. Roślinę przenosimy do chłodniejszego pomieszczenia. Pamiętajmy, że do maja roślina przechodzi okres spoczynku, więc podlewanie bardzo ograniczone. Koniec kwietnia to czas na przesadzenie rośliny w świeże podłoże i nieco większą doniczkę. Poza tym poinsecje przenosimy do ciepłego i widnego pomieszczenia oraz rozpoczynamy intensywniejsze podlewanie oraz nawożenie. Nie zapominajmy o uszczykiwaniu rośliny, które zapewni bardziej zwarty pokrój.
Gwiazda betlejemska to kwiat krótkiego dnia, a więc do jej zakwitnięcia niezbędne jest skrócenie długości dnia. Od października skracamy roślinie dzień do 10 godzin, a więc 14 godzin w ciągu doby poinsecja spędzi w ciemnościach. Ponieważ kwitnienie poinsecji może zostać zniweczone nawet przez sztuczne oświetlenie, najlepiej nakrywać ją szczelnym kartonem od 18.00 (20.00) do 8.00 (10.00). Liczy się systematyczność i konsekwencja, gdyż cieniowanie trwa około 8 tygodni.

„Choinka” – świąteczne drzewko

Jodła kaukaska - Abies nordmaniana
Jodła kaukaska – Abies nordmaniana

 

Tradycja ubierania drzewka świątecznego przywędrowała do Nas na przełomie XVIII/XIX wieku wraz z niemieckimi protestantami. Początkowo największą liczbę zwolenników tradycja ta zyskała wśród ludności miejskiej. Mieszkańcy wsi przekonali się do dekorowania choinek w okolicach lat dwudziestych XX w. Wcześniej jednak nie było Nam obce zdobienie domów w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Często dekorowano podłaźniczki, które były w formie całego drzewka iglastego bądź też wykonane z gałązek jodłowych, świerkowych albo słomy, które zawieszano pod sufitem w dniu Wigilii.

Największą popularnością wśród drzewek świątecznych cieszą się nasze rodzime gatunki drzew iglastych takich jak świerk pospolity, jodła pospolita i mniej spotykana w Naszych domach sosna pospolita ze względu na długie, kłujące i szybko opadające igły.

W centrach ogrodniczych, marketach budowlanych oraz w punktach sprzedaży „choinek” coraz częściej można nabyć bardziej wyszukane i ciekawsze gatunki drzew iglastych uprawianych w specjalnie przygotowanych do tego celu plantacjach. Do najbardziej popularnych można zaliczyć świerk kłujący w odmianie ‘Glauca’ o srebrnym zabarwieniu igieł, błędnie nazywany świerkiem srebrnym, który przywędrował do Polski z Ameryki Północnej. Mówiąc o świerku musimy również zwrócić uwagę na równie piękny choć rzadziej wykorzystywany świerk serbski o bardzo ładnym pokroju z lekko przewieszającymi się gałęziami. Jego igły wyróżnia srebrzysto biały kolor spodniej strony igieł.

Świerk kłujący
Świerk kłujący

Ze względu na dosyć silnie kłujące igły, świerki coraz częściej wypierane są przez jodły, których igły są soczyste, stosunkowo miękkie i przede wszystkim nie kłują. Na uwagę zasługują jodła kaukaska, która ma bardzo ładne z wierzchu  błyszczące , a od spodu białe igły, które nawet gdy drzewko uschnie, w przeciwieństwie do świerka pozostają na pędach. Cecha ta z pewnością bardzo podoba się osobom , które lubią mieć długo ubraną choinkę.

Igły jodły kalifornijskiej (jednobarwej)
Igły jodły kalifornijskiej (jednobarwej)

Na uwagę równie zasługuje jodła kalifornijska o długich, srebrnych igłach oraz jodła koreańska coraz częściej goszcząca w przydomowych ogrodach. Warto zaznaczyć, że jodła kalifornijska (jednobarwna) po roztarciu jej igieł wydziela zapach cytrusów. Te gatunki ze względu na ich cenę i szybkość wzrostu zaleca się kupować rosnące w pojemnikach, dzięki czemu można je wysadzić w ogrodzie i cieszyć się nimi przez wiele lat.

Igły świerka serbskiego
Igły świerka serbskiego
Świerk biały 'Daisy's White' jako mini choinka  www.mybaze.com
Świerk biały ‚Daisy’s White’ jako mini choinka
www.mybaze.com

W sprzedaży pojawiają się coraz częściej również „mini drzewka”. Karłowe drzewa iglaste idealnie sprawdzają się w małych pomieszczeniach, w pokojach dziecięcych lub po prostu jak stroiki które możemy wysadzić po świętach w ogrodzie lub na balkonie. Do nich możemy zaliczyć karłowe odmiany świerka białego np.: ’Sander’s Blue’ ‘Laurin’ , ‘Daisy’s White’. Równie dobrze sprawdzi się również świerk serbski ‘Nana’, który po 10 latach osiąga wysokość 3 m, sosna bośniacka, wcześniej wspomniana jodła koreańska  oraz o mniej typowych igłach cyprysiki i żywotniki.

„Choinki” mogą być różne, bardziej lub mniej kłujące, pachnące lasem lub cytrusami, małe, duże, ale ich wspólną cechą jest to, że cieszą nas w okresie  Świąt Bożego Narodzenia. Warto jednak tą radość przedłużyć i kupić drzewko w donicy, które po świętach będziemy mogli wysadzić u siebie w ogrodzie, na osiedlu czy też na terenie miasta. W przypadku tych dwóch ostatnich miejsc warto zapytać o pozwolenie w spółdzielni lub w radzie dzielnicy, do której należymy, tam z pewnością powiedzą Nam gdzie i czy w ogóle możemy posadzić  Nasze drzewko.

Pamiętajmy, kupując drzewko w pojemniku, aby zwrócić uwagę na jego kondycję: czy igły są sztywne, czy korzenie  nie wychodzą z doniczki i czy w ogóle drzewko je ma, bo  bywa też tak, że nieuczciwi sprzedawcy sadzą do donic ścięte lub źle wykopane drzewka.

Kiedyś drzewka świąteczne teraz cieszą oko jako mieszkanki ogrodu. Na pierwszym planie jodła  jednobarwna, następnie sosna bośniacka, oraz z tyłu świerk kłujący
Kiedyś drzewka świąteczne teraz cieszą oko jako mieszkanki ogrodu. Na pierwszym planie jodła jednobarwna, następnie sosna bośniacka, oraz z tyłu świerk kłujący

Warto również wiedzieć, że jodła ma długi korzeń palowy, który po jej wykopaniu często jest uszkadzany. Najlepiej kupić jodłę, która od początku rosła w donicy, wtedy mamy pewność, że kupujemy pełnowartościowe drzewko.

Pozdrawiam

Krakowski Ogrodnik