Hemaria – Ludisia discolor – Jewel orchidea

IMG_20131110_094326Hemaria pochodzi z  Azji. Jest bardzo dekoracyjną i efektowną roślina nawet gdy nie kwitnie. Posiada biało-kremowe drobne kwiaty, które wyrastają na stosunkowo grubej, pionowej łodydze . Kwiaty nie są jedyną ozdobą tej rośliny, równie ciekawie prezentują się liście, które są  z wierzchu ciemnozielone i paskowane, a od spodu bordowo brązowe . IMG_20131110_094027Ludisia  kwitnie od września  do późnej zimy, a nawet wiosny. Wszystko zależy od tego czy zapewnimy jej odpowiednie warunki.

Rozmnaża się poprzez podział dorosłego osobnika.  Uzyskane wiosną sadzonki sadzimy do płytkich  doniczek.  Przesadzamy,  średnio co 3 lata w miarę rozrastania się rośliny.  Dobrze gdy zastosujemy podłoże do storczyków.

IMG_20131110_094428Hemarię  należy podlewać często, żeby nie doszło do przeschnięcia podłoża. Zaleca się zraszanie w celu zapewnienia optymalnej wilgotności powietrza. Czasami uprawia się ją w terrariach dla zapewnienia odpowiedniego mikroklimatu. Temperatura uprawy powinna przekraczać 22 st. C, jeśli jest to możliwe może być większa. Dobrze gdy często wietrzymy pomieszczenie, w którym się znajduje.

Nie ma zbyt wygórowanych wymagań nawozowych, wystarczy gdy będzie dokarmiana co 4 tygodnie nawozem bardzo mocno rozcieńczonym.

Storczyk ten jest bardzo ozdobny. Doskonale odnajdzie się w nowoczesnych jak i tradycyjnych wnętrzach.

Krakowski Ogrodnik

www.mpgarden.plIMG_20131110_094407

 

Zimowanie Sandewilli.

Sundaville (P1110011Dipladenia) -Piękna roślina o niezwykle dekoracyjnych kwiatach w rożnych barwach od białej, różowej po czerwoną, Cechują się dużą siłą wzrostu i odpornością na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Mimo iż jest to roślina wieloletnia, jednak w naszych warunkach klimatycznych należy ją w okresie zimowym przenieść do ogrzewanego pomieszczenia. Polecana jest jako pnącze doniczkowe na balkon, taras czy do ogrodu, jak również do jasnych pomieszczeń, a także do skrzynek balkonowych i wszelkiego rodzaju wiszących koszy. 
P1110004Jesienią gdy temperatura znacznie się obniża należy pomyśleć o przezimowaniu tego interesującego pnącza. Najlepiej zrobić to już w październiku. Choć zabieg ten nie zawsze kończy się sukcesem jest warto podjąć wyzwanie aby w kolejnych latach cieszyć się coraz większym okazem Sundavilli. Pnącze przenosimy do jasnego i niezbyt ciepłego pomieszczenia. Temperatura powinna oscylować w granicach 10- 15°C. Bardzo częstym powodem śmierci pnącza w tym okresie jest jego zbyt częste podlewanie, które w okresie spowolnienia wegetacji może spowodować jego przelanie. Najlepiej gdy podlewamy tak aby podłoże było stale wilgotne. Starajmy się jednak aby nie przesuszyć ziemi bo skutek również będzie podobny jak przy przelaniu. Może się zdarzyć, że po przeniesieniu rośliny do ogrzewanego pomieszczenia, zacznie tracić liście. Jest to u niej normalnym zjawiskiem i nie trzeba się tym bardzo przejmować , ponieważ przy prawidłowej pielęgnacji, w przyszłym sezonie roślina się zregeneruje. Jeżeli jednak opadną wszystkie liście to jeżeli korzenie są żywe (jasne, niekruszące się), to po obcięciu części nadziemnej roślina wypuści nowe pędy.

Sandavillę wynosimy na zewnątrz dopiero po 15 maja, kiedy minie groźba pojawienia się przymrozków. Pamiętajmy jednak o jej wcześniejszym zahartowaniu.

P1110007W przypadku braku możliwości jej przezimowania, każdego roku można zakupić nowy okaz. Ze względu na bardzo duże przyrosty, co roku, przy właściwej pielęgnacji możemy uzyskać sporej wielkości rośliny.

Krakowski Ogrodnik

www.mpgarden.pl