Hydrangea paniculata Diamant Rouge – Piękne kwiaty w kolorze czerwonego wina

Trzy lata temu posadziliśmy z żoną interesującą hortensję – Hortensja wiechowata ‚Diamant Rouge’  Podczas wizyty w centrum ogrodniczym nie mieliśmy jednak zamiaru zakupu właśnie jej. Naszym docelowym zakupem był klon 🙂  Jednak i klon jak i hortensja pojechały z nami do domu. Do dzisiaj zwraca na siebie uwagę dzięki swym niesamowitym kwiatom.

Kwitnie na pędach tegorocznych w lipcu. Kwiaty duże, wiechowate początkowo są białe, ale szybko zmieniają barwę na różową, a ostatecznie wybarwiają się w kolorze maliny i czerwonego wina. Są bardzo dekoracyjne, długość kwiatostanu dochodzi nawet do 30-40 cm.

Widowisko to trwa przez kilka tygodni. Kolory kwiatów mogą się zmieniać w zależności od rodzaju ekspozycji, klimatu i gleby.

Gigantyczne kwiatostany utrzymują się na sztywnych, łodygach, dzięki czemu nie wymagają podpierania.

Ciemnozielone w sezonie liście jesienią wybarwiają się na pomarańczowo, co stanowi dodatkową ozdobę krzewu i ciepły akcent kolorystyczny.

Odmiana o średnim tempie wzrostu, osiąga wysokość 1,5m i szerokość 1,2m.

Wymaga stanowiska słonecznego do półcienistego.

Gleba powinna być żyzna, wilgotna o kwaśnym odczynie.

Kwitnie na pędach tegorocznych, więc obfite kwitnienie jest zapewnione w każdym roku. Możemy śmiało przycinać pędy jesienią jak wiosną co nie spowoduje braku kwitnienia jak w przypadku H. ogrodowej.

Wiosną należy przyciąć nisko ubiegłoroczne pędy.

W naszych warunkach jest całkowicie mrozoodporna i nie wymaga okrywania w okresie zimowym.

Włochaty krzew – Hortensja omszona

Kwiat
Kwiat

IMG_20130807_092417Spacerując po Zakopanym spostrzegłem w jednym z ogrodów  interesującą roślinę. Zwróciła na mnie uwagę swą wielkością i wyglądem. Nie mogłem się oprzeć aby jej nie sfotografować 🙂 . Spytałem właścicielkę ogrodu o zgodę na wykonanie kilku zdjęć i bez wahania się zgodziła. Zawsze uważałem, że mieszkańcy Zakopanego są życzliwie, a to zdarzenie mnie w tym utwierdziło.

Roślina, którą zobaczyłem i sfotografowałem to Hortensja omszona, która w krakowskich ogrodach jest rzadkością. Przynajmniej jej nie spotykam  zbyt często, a jeśli w ogóle to są małe i nie kwitną. Dlatego tym bardziej muszę podzielić się z Wami moimi łowami 🙂

Liść
Liść

Hortensja omszona to prawdopodobnie jedna z piękniejszych i ciekawszych  hortensji. Jej liście osiągają długości nawet do 30 cm. Wyglądają jakby były pokryte aksamitem lub meszkiem. W dotyku są miękkie i delikatne. Przypominają liście Datury. Kolor liści jest ciemny oliwkowo-zielony. Późnym latem i wczesną jesienią obficie zakwita, a kwiaty to spłaszczone baldachogrona o szerokości nawet  do 25 cm składające się z purpurowo-niebieskich kwiatów płodnych, otoczonych przez białe lub lekko różowe kwiaty płone (bezpłodne).

Rośnie dobrze na każdym stanowisku, ale preferuje gleby wilgotne,  żyzne i kwaśne jak jej krewniaczki. Dobrze gdy posadzimy ją w cieniu lub w półcieniu np. w sąsiedztwie dużych drzew.

Okres  kwitnienia  przypada od czerwca do końca sierpnia.

Hortensja omszona nie wymaga specjalnych

IMG_20130807_092432

zabiegów cięcia, jedynym okresem kiedy możemy wykonać jakiekolwiek zabiegi to wczesna wiosna , przycinamy wtedy uschnięte kwiatostany i przemarznięte po zimie końcówki.

IMG_20130807_092409Nawożenie można wykonywać wczesną wiosną i latem głównie nawozami do roślin kwasolubnych lub kompostem. Warto Można też stosować gotowe mieszanki nawozowe oferowane przez producentów i stosować wg instrukcji. Warto również ściółkować ziemię pod hortensją przekompostowaną korą, która z pewnością zakwasi podłoże i utrzyma większą wilgotnością.

Krakowski Ogrodnik

 

 

Galtonia – mało znana ale interesująca roślina cebulowa :)

IMG_20130812_112636Galtonia jest interesującą ale mało znaną w naszych ogrodach rośliną cebulową. Najbardziej znanym gatunkiem uprawianym w Polsce jest galtonia biała – Galtonia candicans, nazywana również „hiacyntem letnim”.

Taką właśnie mam w swoim ogrodzie. Dostałem ją kiedyś od Pana Andrzeja, który jest zapalonym ogrodnikiem amatorem. Kilka ofiarowanych cebul wysadziłem w swoim ogrodzie a następnie podzieliłem się z rodziną i klientami dzięki czemu zagościła już w wielu ogrodach Galtonia osiąga wysokość do ponad metra, tworzy luźne grono białych dzwonkowatych kwiatów, rozwijających się stopniowo od dołu do góry. Duże dorodne cebule mogą wytworzyć kilka pędów kwiatowych. Roślina kwitnie od sierpnia do września.DSCF4157

Uprawa:
Galtonia jest rośliną o małych wymaganiach, preferuje gleby lekkie, miejsca ciepłe i nasłonecznione. Przekwitłe kwiatostany nie wyglądają atrakcyjnie, dlatego trzeba je usunąć. Można ją rozmnażać  z nasion, które wytwarza i dużych ilościach. Wysiew nasion następuje już w lutym do skrzynek i przechowuje w pomieszczeniach gdzie panuje temperatura powyżej 20 st. C. IMG_20130812_112617Uzyskane w ten sposób rośliny wysadza się do gruntu w połowie maja. Zazwyczaj zaczynają kwitnąć od drugiego roku uprawy. Ja praktykuje rozmnażanie Galtonii po przez podział cebul potomnych. Wytwarza ich nawet po kilka dzięki czemu mam jej coraz więcej w swoim ogrodzie.

IMG_20130812_112601Im roślina ma więcej wody tym kwiatów jest więcej. średnio ma ich około 20 🙂

Niektóre źródła podają, iż można zimować cebule w gruncie pod dobrym przykryciem w miejscu stosunkowo suchym. Ja jednak nie podejmuje się tego wyzwania i co roku po pierwszych przymrozkach wykopuje cebule i przechowuję w piwnicy. Dopiero wiosną na przełomie kwietnia i maja wysadzam je do gruntu.

DSCF4077Galtonia idealnie sprawdza się sadzona na rabatach jako tło dla niższych roślin lub po prostu jako pojedyncze rośliny. Dla właścicieli balkonów mam również dobrą wiadomość 🙂 Świetnie znosi sadzenie w pojemnikach. Można ją posadzić w dużej donicy a wokół niej niższe rośliny. Można również ścinać kwiaty i wstawiać do flakonów 🙂 W tym celu polecam zrywanie kwiatów gdy kwiatostan nie jest w  pełni rozwinięty. Dzięki temu nacieszymy się dłużej jej urokiem.

Krakowski Ogrodnik

PSIANKA JAŚMINOWA – EGZOTYCZNE PNĄCZE

Psianka jaśminowa to bardzo ciekawe „ekskluzywne” pnącze pochodzące z Brazylii. Jej nazwa nawiązuje do kwiatów prawdziwego jaśminu. Kwitnie bardzo obficie do późnej jesieni.IMG_20130802_183439

Bardzo często zdarza nam się mylić psiankę jaśminową z jaśminem lub jaśminowcem. Ten drugi gatunek jest dość popularnym krzewem ogrodowym, rosnącym bezpośrednio w gruncie latami. Psianka jaśminowa natomiast niestety nie jest odporna na mróz, w związku z czym w naszych warunkach klimatycznych może zimą rosnąć tylko na tarasie, w ogrodzie czy w domu. Pochodzi

W naturalnych warunkach roślina owocuje, rodząc małe jagody, w uprawie raczej się nie zdarza żeby owocowała ale są wyjątki.

Uprawa pnączy jest dość łatwa. Przede wszystkim psianka potrzebuje sporo światła, ale nie lubi ostrego słońca. W związku z tym trzeba dla niej wybierać odpowiednio osłonięte stanowiska. Słabo rośnie w cieniu. Zalecam sadzenie rośli w ziemi do roślin balkonowych lub w podłożu uniwersalnym najlepiej w bardzo dużej donicy co gwarantuje uzyskanie dorodnej rośliny.  Całe lato swobodnie może spędzić wystawiona na balkon, taras czy do ogrodu, ale przed pierwszymi chłodami koniecznie należy ją ochronić, wstawiając do cieplejszego pomieszczenia. Co prawda lekkie przymrozki jej nie zabiją ale osłabią. Zimą optymalna dla niego temperatura to około 10ºC np. w ogrzewanym garażu lub w piwnicy. Po ustawieniu pnącza w domu może stracić liście z powodu zbyt suchego powietrza i wysokiej temperatury.

Jeśli chodzi o podlewanie, to nie jest zbyt wymagający – oczywiście potrzebuje regularnego, ale zarazem niezbyt obfitego nawadniania. Ważne aby ziemia była stale wilgotna. Przesuszenie podłoża powoduje żółknięcie i opadanie liści oraz słabe kwitnienie. Bardzo lubi natomiast zraszania, zwłaszcza jeśli powietrze w pomieszczeniu jest przesuszone. Trzeba tylko pamiętać, żeby nie zraszać kwiatów, bo raczej na pewno im to zaszkodzi. Gleba nie musi być przesadnie żyzna – wystarczy ziemia ogrodowa z niewielką domieszka gliny.
Rozmnażanie
Rozmnażanie psianki jaśminowej jest bardzo łatwe. Wystarczy uciąć kawałek pędu z wierzchu i ukorzenić go. Nie musimy stosować żadnych ukorzeniaczy wystarczy włożyć pęd do wody lub wilgotnego podłoża i już za kilka tygodni się ukorzeni. Jeśli zrobimy to na początku sezonu to już w jego połowie możemy się cieszyć okazałą i kwitnącą rośliną.

Warto skracać długość pędów chociażby po to, że dzięki temu roślina ładnie się rozrośnie i będzie bujnie kwitła. Bardzo ważne aby zapewnić mu podpór w postaci drabinek lub po prostu bambusowych tyczek, które pozwolą piąć się roślinie. Jest wtedy silniejsza i większa.

Krakowski Ogrodnik