Amarylis czy Hippeastrum?

RSCN1209Zaintrygował mnie ten temat ponieważ kupiłem, jak myślałem Amarylisa, na co wskazywała etykieta włożona do ziemi , ale gdy go wkładałem do osłonki na doniczce przeczytałem etykietę, że jest to Hipeastrum w związku z tym przestudiowałem kilka publikacji na ich temat i pragnę się z Wami podzielić tym co znalazłem.

1554532_659389654099065_2083107561_n
Hippeastrum

Chciałabym w miarę prosty sposób wyjaśnić różnicę między tymi pięknymi roślinami, które w okresie zimowym bardzo często goszczą w naszych domach. Są nimi hippeastrum zwany zwartnicą i bardzo podobny do niego i równie piękny amarylis .

Jedna z bardziej znaczących różnic jest to ze  Hippeastrum to roślina pochodzaca z Ameryki Południowej, a Amaryllis przywędrowal do nas  Afryki Południowej.

Na tym jednak różnice między nimi się nie kończą. Najbardziej istotne są w budowie morfologicznej tych roślin. I te różnice postaram się pokazać.

CEBULE

W  obu wypadkach są to rośliny cebulowe, ale już wygląd cebul jest rożny.
Cebule hippeastrum są na ogół znacznie większe i bardziej pękate oraz pokryte najczęściej brązową łuską, a cebule amarylisa mają bardziej wydłużony kształt, często jest ich dwie złączone piętkami i zawsze okryte są jasną łuską.

LIŚCIE
  Liście hippeastrum są bardziej mięsiste i wyrastają jeden w prawo drugi w lewo i wszystkie z cebuli.

Liście amarylisów tworzą łodygę i są dłuższe i cienkie.

KWIATY

16009733_927301907404309_985117375_oKwiaty hippeastrum są znacznie większe i masywniejsze,  u amarylisa są mniejsze i delikatniejsze, nie przekraczają 10 cm średnicy.
U hippeastrum standardowo wyrastają 4 kwiatki na pędzie a u amarylisa od 2 do 12 kwiatów.

BIOLOGIA WZROSTU
Z cebuli hippeastrum startuje najczęściej kwiatostan razem z liśćmi natomiast u amarylisa najpierw pojawiają się  same liście i dłużej  będziemy czekać na  kwiaty.

Uprawa tych dwóch roślin stosunkowo nie różni się między sobą. W obu przypadkach cebulę sadzimy do małej doniczki, gdyż nie potrzebują dużej ilości miejsca. Cebulę zagłębiać w podłożu na głębokości 1/3 do 1/2 jej wysokości. Do momentu pojawienia się organów nadziemnych nie przesadzajmy z ilością wody. Dopiero gdy zaczną wzrastać zwiększamy podlewanie,  zwłaszcza gdy pojawia się kwiaty. 

Krakowski Ogrodnik