Albuca spiralis – ciekawa roślina o pokręconych liściach

Albuca spiralis 'Frizzle Sizzle' httpisladelpescado.com
Albuca spiralis ‚Frizzle Sizzle’ httpisladelpescado.com

Albuca spiralis – jest to naprawdę niezwykle, piękna i rzadka roślina, którą mam na oku od wielu miesięcy ale jeszcze nie spotkałem jej nigdzie w sprzedaży. Ten mały i niezwykły gatunek rośliny cebulowej  należy do rodziny Hiacyntowatych.  Pochodzi z pustynnych terenów RPA. Zasługuje na szczególną uwagę dzięki  swoim  niezwykłym  spiralnym liściom , które przypominają poskręcany szczypior lub trawę. Ta roślina nawet gdy nie kwitnie zachwyca.
Okres wegetacji tej rośliny przypada zimą, wytwarza w tym czasie rozetę spiralnych liści w kształcie korkociągów, a następnie

Albuca spiralis źródło : httpivynettle.wordpress.com20110522oooh-shiny-curly
Albuca spiralis źródło : httpivynettle.wordpress.com20110522oooh-shiny-curly

zakwita zwłaszcza gdy rośnie w suchym podłożu w dobrze nasłonecznionym miejscu.  Im więcej słońca, tym więcej „loków”  . 

kwiat z bliska cityjungle.blog47.fc2.com
kwiat z bliska cityjungle.blog47.fc2.com
Kwiatostan fotografie54.wordpress.com
Kwiatostan fotografie54.wordpress.com

Kwiaty Albuca spiralis są raczej niepozorne, drobne, w kształcie dzwonków. Te zielonkawo-żółte kwiaty pojawiają się pod koniec zimy i nadal kwitną aż do końca wiosny. Pęd kwiatostanowy może dorastać nawet do 50 cm wysokości.

W okresie lata roślina przechodzi w stan uśpienia. Spiralne liście zamierają, a cebula nie wykazuje oznak życia. W tym czasie rośliny wymaga zaledwie niewielkiej ilość wody.

Rozwijające się kwiaty na pędzie u Albuca spiraliscityjungle.blog47.fc2.com
Rozwijające się kwiaty na pędzie u Albuca spiraliscityjungle.blog47.fc2.com

Można sadzić ją w płaskich, płytkich pojemnikach i doniczkach. Podczas spoczynku cebuli możemy na powierzchni podłoża wysypać drobnego żwiru.  Nie ma specjalnych wymagań co do podłoża. Może być to ziemia uniwersalna do roślin doniczkowych z domieszką piasku.  Ta roślina podczas uprawy potrzebuje dobrego drenażu, można na dno doniczki wysypać warstwę keramzytu.

Cebulę sadzimy tak aby lekko wystawała ponad linię podłoża.

Gdy zaobserwujemy pierwsze oznaki rozpoczęcia wegetacji możemy zwiększyć podlewanie. Kiedy zaczną pojawiać się liście możemy również nawozić Albuca spiralis nawozem do roślin kwitnących lub specjalnym nawozem do roślin cebulowych. Jest to bardzo ważne głównie pojawienia się pędu kwiatowego, w tym czasie roślina ma duże potrzeby pokarmowe.

 W naszym klimacie musi być uprawiana w pomieszczeniach, w okresie lata możemy wystawiać ją na zewnątrz  i trzymać w zacisznym miejscu gdzie nie będzie narażona na niekorzystne warunki pogodowe. Przed nadejściem przymrozków przenosimy ją do ciepłego i jasnego pomieszczenia na okres zimowania dzięki czemu  odwdzięczy nam się efektownymi spiralnymi liśćmi.

Krakowski Ogrodnik

www.mpgarden.pl

Liczi chińskie – uprawa

W związku z rozpoczynającym się sezonem na Liczi, tradycyjnie zachęcam do eksperymentowania z uprawą nietypowych roślin.

Nasiona liczi bardzo szybko tracą zdolność kiełkowania. Podczas wysiewu trzeba pamiętać, aby ziemia nie ulegała przesuszeniu, a pojemnik nie był narażony na zimno. Przed posadzeniem nasiona liczi należny moczyć w ciepłej wodzie (30 st. wystarczy) przez 24-48 godzin lub po prostu bezpośrednio po zjedzeniu owocu. Nasiono najlepiej sadzić poziomo około 2-3 cm pod ziemią wczesną wiosną w torfie z piaskiem i perlitem w stosunku 3:1:1, nie podlewać zbyt obficie, doniczkę ustawić w ciepłym, jasnym miejscu, można na nią nałożyć plastikowy pojemnik lub folię z paroma niewielkimi otworami w celu przyspieszenia kiełkowania, który zdejmujemy po wykiełkowaniu. Kiełkowanie następuje po 3-6 tygodniach. Liczi potrzebuje minimalnej temperatury wynoszącej 10°C.

541970_482285845142781_1483396436_nLiczi lubi ciepło i dużą wilgotność powietrza. Źle znosi upał, brak wilgoci powietrza, twardą wodę wodociągową, zasolenie gleby i niskie temperatury. 480324_519939068044125_669680249_nMoże rosnąć w glebie lekko zasadowej (zwykła, sklepowa ziemia do kwiatów), ale w naturalnym środowisku rośnie w południowych chińskich lasach, więc woli gleby kwaśne o pH 5.0-6.5, a w glebie zasadowej mogą pojawiać się problemy z usychaniem końcówek liści. Nie znosi przemoczenia (najlepiej podlewać 2-3 razy w tygodniu, niezbyt obficie), nie lubi wiatru, lubi natomiast częste zraszanie liści. Do podlewania najlepiej używać mieszanki wody przegotowanej i kranowej w proporcji 1:1, przy czym należy uzupełniać braki w wodzie przegotowanej związków potrzebnych do wzrostu nawożeniem lub zakwaszać specjalnymi preparatami wodę kranową. Liczi potrzebuje dużo światła równomiernie rozproszonego. Jeśli liczi stoi zwrócone do światła tylko jedną stroną, należy co kilka tygodni obracać je. Zimą wymaga doświetlania. Co roku korzenie liczi mogą zostać lekko przycięte, nawet jeśli przesadzamy roślinę do większego pojemnika. Gdy korzenie u liczi uprawianego w pojemniku rozrosną się zbyt gęsto, przestaną oddychać, nie będą przyswajać efektywnie wody i składników odżywczych, co może na dłuższą metę zabić liczi.

Krakowski Ogrodnik

Dziwne narośle na pędach forsycji

IMG_20131229_132448Podczas spaceru na jednym z krakowskich skwerów spotkałem na forsycji interesujące narośla. Zwróciły one moją uwagę głównie dlatego, że było ich naprawdę dużo i bez większego problemu można było je zobaczyć.

Przyczyną powstawania tego typu dziwnych narośli na pędach forsycji są bakterie.

Bakterioza gruzełkowata forsycji to choroba bakteryjna, która powoduje stopniowe zamierania pędów. Wywołuje ją glebowa bakteria Agrobacterium tumefaciens, której następstwem jest choroba roślin zwana guzowatością korzeni. Ma niezwykle szeroki zakres  – poraża ponad 600 gatunków roślin. Wnika głównie przez uszkodzone tkanki np. podczas bytowania owadów, cięcia lub łamania pędów. Początkowo zostaje zahamowany wzrost pędów, które  następnie zamierają. Tego typu narośle występują w skupiskach na pędzie. Gdy nie interweniujemy z czasem pojawiają się na całym pędzie oraz sąsiednich gałęziach. Początkowo mogą  być drobne ale z czasem się powiększają aż osiągną średnicę kilku centymetrów.  Na zdjęciu przedstawiam narośle, IMG_20131229_132544które mają około 4 cm i wyglądają bardzo ciekawie nawet pokuszę się o określenie malowniczo, zwłaszcza w okresie bezlistnym. Mimo to zalecam wycinanie porażonych pędów ponieważ   choroba ta stopniowo przenosi się na gałęzie zdrowe i na sąsiadujące z nią inne krzewy forsycji. Cięcie powinno być w możliwie dużej odległości od narośli, a narzędzia odkażane, bowiem przy wszystkich chorobach bakteryjnych łatwo przenieść patogeny na inne okazy podczas pielęgnacji. Po usunięciu pędy należy spalić. Bakterie rozwijają się w komorach narośli, a rozprzestrzeniają się naturalnie np. podczas deszczu – są wymywane przez krople wody, a także za pośrednictwem owadów czy ptaków.

Krakowski Ogrodnik

www.mpgarden.pl

„Choinka” – świąteczne drzewko

Jodła kaukaska - Abies nordmaniana
Jodła kaukaska – Abies nordmaniana

 

Tradycja ubierania drzewka świątecznego przywędrowała do Nas na przełomie XVIII/XIX wieku wraz z niemieckimi protestantami. Początkowo największą liczbę zwolenników tradycja ta zyskała wśród ludności miejskiej. Mieszkańcy wsi przekonali się do dekorowania choinek w okolicach lat dwudziestych XX w. Wcześniej jednak nie było Nam obce zdobienie domów w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Często dekorowano podłaźniczki, które były w formie całego drzewka iglastego bądź też wykonane z gałązek jodłowych, świerkowych albo słomy, które zawieszano pod sufitem w dniu Wigilii.

Największą popularnością wśród drzewek świątecznych cieszą się nasze rodzime gatunki drzew iglastych takich jak świerk pospolity, jodła pospolita i mniej spotykana w Naszych domach sosna pospolita ze względu na długie, kłujące i szybko opadające igły.

W centrach ogrodniczych, marketach budowlanych oraz w punktach sprzedaży „choinek” coraz częściej można nabyć bardziej wyszukane i ciekawsze gatunki drzew iglastych uprawianych w specjalnie przygotowanych do tego celu plantacjach. Do najbardziej popularnych można zaliczyć świerk kłujący w odmianie ‘Glauca’ o srebrnym zabarwieniu igieł, błędnie nazywany świerkiem srebrnym, który przywędrował do Polski z Ameryki Północnej. Mówiąc o świerku musimy również zwrócić uwagę na równie piękny choć rzadziej wykorzystywany świerk serbski o bardzo ładnym pokroju z lekko przewieszającymi się gałęziami. Jego igły wyróżnia srebrzysto biały kolor spodniej strony igieł.

Świerk kłujący
Świerk kłujący

Ze względu na dosyć silnie kłujące igły, świerki coraz częściej wypierane są przez jodły, których igły są soczyste, stosunkowo miękkie i przede wszystkim nie kłują. Na uwagę zasługują jodła kaukaska, która ma bardzo ładne z wierzchu  błyszczące , a od spodu białe igły, które nawet gdy drzewko uschnie, w przeciwieństwie do świerka pozostają na pędach. Cecha ta z pewnością bardzo podoba się osobom , które lubią mieć długo ubraną choinkę.

Igły jodły kalifornijskiej (jednobarwej)
Igły jodły kalifornijskiej (jednobarwej)

Na uwagę równie zasługuje jodła kalifornijska o długich, srebrnych igłach oraz jodła koreańska coraz częściej goszcząca w przydomowych ogrodach. Warto zaznaczyć, że jodła kalifornijska (jednobarwna) po roztarciu jej igieł wydziela zapach cytrusów. Te gatunki ze względu na ich cenę i szybkość wzrostu zaleca się kupować rosnące w pojemnikach, dzięki czemu można je wysadzić w ogrodzie i cieszyć się nimi przez wiele lat.

Igły świerka serbskiego
Igły świerka serbskiego
Świerk biały 'Daisy's White' jako mini choinka www.mybaze.com
Świerk biały ‚Daisy’s White’ jako mini choinka
www.mybaze.com

W sprzedaży pojawiają się coraz częściej również „mini drzewka”. Karłowe drzewa iglaste idealnie sprawdzają się w małych pomieszczeniach, w pokojach dziecięcych lub po prostu jak stroiki które możemy wysadzić po świętach w ogrodzie lub na balkonie. Do nich możemy zaliczyć karłowe odmiany świerka białego np.: ’Sander’s Blue’ ‘Laurin’ , ‘Daisy’s White’. Równie dobrze sprawdzi się również świerk serbski ‘Nana’, który po 10 latach osiąga wysokość 3 m, sosna bośniacka, wcześniej wspomniana jodła koreańska  oraz o mniej typowych igłach cyprysiki i żywotniki.

„Choinki” mogą być różne, bardziej lub mniej kłujące, pachnące lasem lub cytrusami, małe, duże, ale ich wspólną cechą jest to, że cieszą nas w okresie  Świąt Bożego Narodzenia. Warto jednak tą radość przedłużyć i kupić drzewko w donicy, które po świętach będziemy mogli wysadzić u siebie w ogrodzie, na osiedlu czy też na terenie miasta. W przypadku tych dwóch ostatnich miejsc warto zapytać o pozwolenie w spółdzielni lub w radzie dzielnicy, do której należymy, tam z pewnością powiedzą Nam gdzie i czy w ogóle możemy posadzić  Nasze drzewko.

Pamiętajmy, kupując drzewko w pojemniku, aby zwrócić uwagę na jego kondycję: czy igły są sztywne, czy korzenie  nie wychodzą z doniczki i czy w ogóle drzewko je ma, bo  bywa też tak, że nieuczciwi sprzedawcy sadzą do donic ścięte lub źle wykopane drzewka.

Kiedyś drzewka świąteczne teraz cieszą oko jako mieszkanki ogrodu. Na pierwszym planie jodła jednobarwna, następnie sosna bośniacka, oraz z tyłu świerk kłujący
Kiedyś drzewka świąteczne teraz cieszą oko jako mieszkanki ogrodu. Na pierwszym planie jodła jednobarwna, następnie sosna bośniacka, oraz z tyłu świerk kłujący

Warto również wiedzieć, że jodła ma długi korzeń palowy, który po jej wykopaniu często jest uszkadzany. Najlepiej kupić jodłę, która od początku rosła w donicy, wtedy mamy pewność, że kupujemy pełnowartościowe drzewko.

Pozdrawiam

Krakowski Ogrodnik

Kiedy, jak wykopywać i przechowywać karpy dalii?

IMG_20131003_131527Dalie nie są roślinami mrozoodpornymi. Dlatego karpy dalii należy jesienią wykopać i przez zimę przechować w miejscu zabezpieczonym przed mrozem.

 • IMG_20130830_134204Gdy części nadziemne zetnie mróz jest to najlepszy moment  przystąpienia do wykopywania  karp. Nie należy ścinać pędów gdy są jeszcze zielone, ponieważ krótki dzień wpływa dodatnio na gromadzenie się substancji zapasowych w zgrubiałych korzeniach i dzięki temu karpy dalii lepiej się przechowają do następnego sezonu.
 •  Najpierw przycinamy pędy do około 15 – 20 cm nad glebą ( przy odmianach karłowych możemy ściąć bardziej pędy)  Uzyskana w ten sposób masa zielona świetnie sprawdzi się jako składnik kompostu. Pozostawione pędy doskonale posłużą również podczas transportu 🙂
 • Karpy dalii wykopujemy za pomocą wideł amerykańskich
 • Prawidłowo przygotowane karpy dalii
  Prawidłowo przygotowane karpy dalii

  Delikatnie otrząsamy z karp nadmiar gleby. Nigdy nie należy ich myć!

 • Jeśli posiadamy wiele odmian, warto każdą z nich opisać. Pamiętajmy o tym by etykiety były trwale np. plastikowe paski, napisy warto wykonać markerem. Oznaczenia mocujemy na korzeniach u ich nasady, z pędów mogą się zsunąć
 • Tak przygotowane karpy dalii trzeba przesuszyć w ciepłym i suchym pomieszczeniu ewentualnie  na świeżym powietrzu podczas ładnej pogody – przez kilka dni do tygodnia
 • Po podsuszeniu karpy dalii należy oczyścić z resztek ziemi i usunąć martwe i uszkodzone fragmenty bulw.
 • IMG_20131003_131644Bulwy układamy w ażurowych skrzynkach i wstawiamy do suchego, chłodnego pomieszczenia. Temperatura nie powinna spadać poniżej 5 st.C i nie przekraczać 8 st.C
 • Jeśli dysponujemy zbyt suchym pomieszczeniem, to karpy warto umieścić w torfie lub przysypać piaskiem albo trocinami
 • Tak przygotowane i zabezpieczone karpy dalii przechowujemy do wiosny.

Pamiętajmy !!!:

Wykopujemy dalie w suche bezdeszczowe dni. Najlepiej gdy ziemia jest luźna i podczas wyjmowania bulw z ziemi osypuje się.

W okresie przechowywania należy kilkakrotnie sprawdzać stan bulw i usuwać chore (gnijące, z pleśnią bądź plamami). Chorych karp nie należy kompostować, od razu je palimy lub po prostu wyrzucamy do kosza.

Rumianek pospolity – a jednak nie taki pospolity

P1060274Rumianek pospolity – Matricaria chamomilla  to roślina jednoroczna o silnym, charakterystycznym zapachu. Łodyga rumianku jest wzniesiona 15–50 cm wysokości i rozgałęziona – na szczytach rozgałęzień tworzą się koszyczki kwiatowe o średnicy 1,5–2,5 cm ze stożkowatym, pustym w środku dnem kwiatowym. Kwiaty języczkowe (brzeżne) są białe, a kwiaty rurkowate (wewnętrzne) – żółte. Rumianek kwitnie od maja do września.

Właściwości lecznicze.

Działa napotnie, pobudzająco, rozkurczowo, poprawia trawienie i reguluje krwawienie miesiączkowe. Stosowany zewnętrznie jako środek znieczulający i antyseptyczny przy zaczerwienieniach skóry i błony śluzowej i do przemywania zapuchniętych oczu.

Można wykonać z rumianku napary, nalewki, okłady i płyny do ust.

Zbiór i przechowywanie 🙂

Rumianek najlepiej zbierać od maja do polowy lipca, kiedy to przypada jego największe kwitnienie. Najlepiej przy w ciepłe, bezdeszczowe dni. Zbioru dokonujemy w miejscach oddalonych od ruchliwych dróg, miejsc związanych z przemysłem. Najlepiej gdy pozyskujemy go z łąk lub przydomowych ogrodów. U nas bardzo często wyrasta na piaszczystych  nieużytkach.

Obcinamy świeżo rozkwitnięte kwiatostany i suszymy w miejscu chłodnym i przewiewnym. Koszyczki (kwiaty) pozbawiamy szypułek i przechowujemy chroniąc przed światłem i wilgoci.

P1060276Rumianek w kuchni :

Naparami z ziela można zastąpić zwykła herbatę – smaczna 🙂

Wchodzi w skład licznych ziołowych likierów i win 🙂

 

Zastosowanie w kosmetyce

Rumianek wchodzi w skład kremów i płynów do pielęgnacji wrażliwej skóry; łagodzi jej podrażnienia, działa zmiękczająco i wybielająco;

Używa się go do parówek kąpieli, działa łagodząco, dezynfekująco, odprężająco i regenerująco. Do takich kąpieli używa się 150 g koszyczków zalanych 5 l wody i doprowadzonych do wrzenia. Po przecedzeniu napar wlewa się do wanny napełnionej do połowy wodą. Temperatura kąpieli 38°C, a czas trwania 20 minut.

Moczenie nóg w naparze rumianku z dodatkiem soli usuwa opuchliznę i zmęczenie stóp.

Wywar rumianku w mleku wybiela i łagodzi stany zapalne skóry rąk

Jest stosowany do maseczek ziołowych

Wchodzi w skład mieszanek ziołowych używanych do pielęgnacji włosów suchych, wypadających, z łupieżem; łagodzi podrażnienia skóry głowy

Olejek i azulan dodawane są do past do zębów, płynów do płukania jamy ustnej, balsamów, mydeł, szamponów, podpasek

 • Kilka mikstur z rumianku 🙂

 Naturalne kosmetyki z rumianku

Odżywka do włosów:

4 szklanki wody

½ szklanki suszonych kwiatów rumianku

Rumianek dodać do wrzącej wody, gotować 5 minut, odcedzić. Stosować zaraz po umyciu włosów.

Ziołowy szampon do włosów:

2 łyżki suszonych kwiatów rumianku

2 łyżki suszonego rozmarynu

1 jajko

¼ łyżeczki boraksu (opcjonalnie)

1 ½ szklanki wrzącej wody

¼ szklanki suszonych liści mięty

2 szklanki szamponu bez detergentów (np. szampon dla niemowląt lub baza szamponowa)

Zioła wsypać do naczynia, zalać wrzątkiem, pozostawić na 1 godzinę. Usunąć zioła. Jajko ubić wymieszać szamponem i boraksem. Całość połączyć z wywarem z ziół. Przygotowany preparat przechowywać w lodówce nie dłużej niż miesiąc. Stosować regularnie.

Nalewka z rumianku 🙂

Składniki :

 • 50 g koszyczków kwiatowych rumianku
 • 0,5 l 70 % wódki zrobionej ze spirytusu i przegotowanej wody

 Wykonanie :

50 g koszyczków kwiatowych rumianku wsypać do słoja i zalać 0,5 l wódki ( 70 % ) zrobionej ze spirytusu. Przez trzy tygodnie trzymać w szczelnie zamkniętym słoju w miejscu słonecznym. Po tym czasie nalewkę zlać i przefiltrować. Rozlać do butelek i zakorkować.

 Działanie :

Nalewka przeciwdziała nadmiernej fermentacji jelitowej i zaburzeniom trawiennym. Pomaga przy bólach brzucha, wzdęciach, kolkach i zatruciach.

 Dawkowanie :

Nalewkę pić po jednej łyżeczce do herbaty w szklance przegotowanej ciepłej wody dwa razy dziennie.

Taka pospolita roślina, a tyle zastosowań 🙂

Krakowski Ogrodnik

www.mpgarden.pl

Pokrzywa dobra na wszystko.

 

pokrzywaPokrzywy wszystkim kojarzą się z zadawanym przez nie bólem podczas kontaktu z nimi oraz z zaniedbanymi ogrodami . Nikt nie lubi gdy pojawiają się w jego otoczeniu. Nie ma jednak tego złego co by na dobre nie wyszło  🙂

Mogą jednak stać się  bardzo przydatne w walce ze szkodnikami i chorobami  występującymi na naszych roślinach.

Z pokrzyw możemy wykonać wyciąg, którym zwalczymy mszyce lub , gnojówkę, która  pomoże w walce  z mszycami jak i z przędziorkami. Tego typu roztwór możemy również z powodzeniem stosować jako nawóz do roślin.

Nierozcieńczoną gnojówkę możemy wykorzystać jako preparat do przyspieszania rozkładu masy organicznej. W tym celu wlewamy ją bezpośrednio do kompostownika lub po prostu polewamy pryzmę.

Zbiór pokrzywy najlepiej prowadzić w okresie od maja do września.pokrzywy

1. Gnojówka z pokrzyw stosujemy w walce z mszycami oraz przędziorkami. Świetnie również sprawdzi się w walce ze zgnilizną.DSC04324

 • 1kg świeżych lub 200g suszonych pokrzyw zalewamy 10l wody.
 • Odstawiamy na ok. 2 tygodnie codziennie mieszając.
 • Po odcedzeniu rozcieńczmy z wodą (1:10) i opryskujemy  zaatakowane rośliny lub po prostu profilaktycznie .

2. Wyciąg z pokrzyw pomoże nam w walce z mszycami.

 • 0,5kg świeżych pokrzyw moczymy w 5 litrach wody przez dobę.
 • Po odcedzeniu pryskamy rośliny nie rozcieńczoną cieczą.

picasabackground.bmpNastępnie możemy wykorzystać wcześniej przygotowaną gnojówkę do wykonania innych dobroczynnych substancji 🙂

W tym celu należy:
1.Rozcieńczyć wcześniej przygotowany preparat wodą w stosunku 1:20 i opryskiwać rośliny przed pękaniem pączków. Przeciwdziała występowaniu chlorozie liści.
2.Rozcieńczyć wodą w stosunku 1:10, podlewać glebę w okresie wegetacji roślin co przyspiesza wzrost.
3. Rozcieńczyć gnojówkę wodą w proporcji 1:10, następnie należy  namaczać  korzenie roślin doniczkowych wraz z doniczką, aż do przesiąknięcia bryły korzeniowej cieczą. Świetnie zapobiega więdnięciu roślin oraz poprawia ich wigor.

Mam nadzieje, że choć trochę poprawiłem złą renomę tych nielubianych roślin? Idę nazrywać pokrzyw 🙂

Krakowski Ogrodnik

 

 

Truskawka pnąca, wisząca na krakowskim balkonie :)

IMG_1676
Nasza pierwsza tegoroczna truskawka.
IMG_1677
Pola w akcji 🙂

Trzy tygodnie wspólnie z córką kupiliśmy kolejne dwie truskawki pnące. W zeszłym roku nabyliśmy już jedną ale nadal zbiera się po zimie a te nas urzekły wspaniałymi kwiatami. Dzisiaj zebraliśmy ju z pierwszy plon w postaci jednej, pięknej i dorodnej truskawki. Mówiąc zebraliśmy mam na myśli moją córkę, która nie mogła się oprzeć widokowi i chęci spróbowania tego owocu. Na moje pytanie czy da kawałek tacie odpowiedziała stanowczo „Nie” i zjadła ją ze smakiem . Powiedziała tylko, że była smaczna. Więc wierze na słowo i czekam na następne bo już dojrzewają i sam jak się uda ocenie :).

Uprawa truskawek pnących.

truskawkaTruskawki pnące – są to prawdziwe truskawki, od zwykłych różni je tylko sposób uprawy. Moim zdaniem są trochę słodsze od tradycyjne..
Są to truskawki „powtarzające się” tzn. takie które przez cały okres wegetacji wydają owoce. Gdy zasadzi się je w ziemi i podeprze, to stają się pnące. Można również posadzić je w wiszących donicach i powiesić na balkonie. Należy jednak pamiętać o ich częstym podlewaniu. Wytwarzają one dużo rozłogów, które pną się po podpórce w górę lub zwisają jeśli umieścimy je w wiszących pojemnikach. Truskawki pnące określa się też mianem wiszących lub szpalerowych.
Owoce w takiej formie uprawia się zazwyczaj na balkonie lub tarasie. Warto uprawiać je na nasłonecznionym stanowisku, żeby były duże, dojrzałe i po prostu smaczne.
Roślina wydaje w pełni wartościowe owoce przez około trzy lata, po tym okresie owoców na krzaczku jest mniej i są dużo mniejsze.
Najkorzystniejsze dla truskawki jest stanowisko nasłonecznione i zaciszne.
Truskawki dobrze rosną w ziemi zasobnej w próchnicę oraz składniki pokarmowe.
Rośliny należy podlewać zawsze wtedy, gdy nie mają one wilgotnego podłoża. Nie wolno o tym zapominać. Przesuszenie powoduje schnięcie liści i słabe plonowanie. Owoce, które były w trakcie dojrzewania zasychają i są bez smaku.
Najlepszy dla truskawek jest nawóz organiczny, obornik lub kompost. W przypadku truskawek pnących uprawianych na tarasie czy balkonie polecany jest kompost lub biohumus w płynie. Można też zastosować obornik granulowany obecnie ogólnie dostępny .
Rozmnażanie – Rozmnażamy truskawki odcinając od dorosłych bylin rozłogi.
Truskawki kwitną i owocują przez całe lato, aż do późnej jesieni.
Zimować można w pomieszczeniach nieogrzewanych, w piwnicach, my preferujemy i praktykujemy zimowanie na zewnątrz. W tym celu wykopujemy dołek w ziemi i wkładamy do niego doniczkę z truskawką. Niczym nie przykrywamy.
Krakowski Ogrodnik
www.mpgarden.pl

Przydomowy ogród owocowy

IMG_1587Zakładając ogród przydomowy nie zapominajmy o posadzeniu w nim roślin, które nie tylko staną się jego ozdobą, ale również uraczą nas pysznymi owocami. Szczególnie powinniśmy o tym pamiętać gdy z ogrodu korzystają również dzieci. Z pewnością wspólna uprawa i pielęgnacja krzewów owocowych i późniejszy zbiór owoców sprawi wiele radości naszym pociechom jak i nam samym.
Posiadając większy ogród możemy wydzielić osobne miejsce pod mały sad i rabaty z krzewami owocowymi, gdy jednak nie mamy odpowiedniej ilości miejsca z powodzeniem możemy umieścić pożyteczne rośliny pomiędzy roślinami ozdobnymi. W bardzo małych ogrodach można sadzić miniaturowe gatunki jabłoni, grusz czy brzoskwini, które dodadzą atrakcyjności rabat, a przy okazji zapewnią nam smaczne owoce. IMG_1596
Wybierając po raz pierwszy drzewka owocowe do ogrodu warto wybierać odmiany odporne na mrozy, choroby i ataki szkodników.
Dla początkujących sadowników polecam rozpoczęcie owocowej przygody z truskawkami, poziomkami , borówką amerykańską, agrestem,malinami oraz wiśnią, jabłonkami. Wybierając jabłonie pamiętajmy o tym aby wybierać odmiany kwitnące w tym samy czasie co spowduje ich przepylenie i wydanie owoców.
Drzewa i krzewy owocowe najlepiej rosną i owocują na glebach gliniasto-piaszczystych, średnio zwięzłych, próchnicznych i zasobnych w wodę. Gleby zbyt lekkie można jednak wzbogacić w próchnicę dodając do nich kompost czy obornik. Najodpowiedniejszy odczyn gleby
to pH 5,5-6,5, za wyjątkiem borówki wysokiej, która wymaga gleby kwaśnej (pH 3,5-4,5).

Oto przykładowy dobór odmian do sadu przydomowego:

 Jabłonie:

odmiany wczesne – Oliwka Żółta (Papierówka), Geneva Elary, Waleria

odmiany średniowczesne – Witos, Sawa, Melfree

odmiany późne – Rubinola, Topaz, Golden Delicious

Grusze:

odmiany wczesne – Faworytka (Klapsa), Red Faworytka

odmiany średniowczesne – Bonkreta Wiliamsa, Red Bonkreta Wiliama, Konferencja

odmiany późne – Carola, Komisówka, Triumf Packhama, General Leclerc

Wiśnie:

odmiany wczesne – Northstar, Sabina, Wczesna Ludwika (tzw. szklanka)

odmiany średniowczesne – Groniasta z Ujfehertoi, Kelleris 16, Panda, Lucyna

odmiany późne – Łutówka

Czereśnie:

odmiany wczesne – Rivan, Wczesna Riversa

odmiany średniowczesne – Burlat, Karesova, Vanda, Vega

odmiany późne – Büttnera Czerwona, Kordia, Van, Regina, Sam

Śliwy:

odmiany wczesne – Sanctus, Hubertus, Cacanska Rana

odmiany średniowczesne – Renkloda Ulena, Węgierka Wczesna, Renkloda Althana, Węgierka Dąbrowicka, Cacanska Lepotica

odmiany późne – Oneida, Węgierka Zwykła

Brzoskwinie:

Harnaś, Iskra, Inka

Morele:

Węgierska Wczesna, Somo

Maliny jesienne:

Polka, Poranna Rosa, Polana

Porzeczka czarna:

Ceres, Tisel, Ruben, Tines, Ben Hope, Ben Tirran

Porzeczka czerwona:

Jonkheer van Tets, Detvan, Rolan, Tatran

Agrest:

Kati, Invicta, Niesłuchowski, Pax, Captivator (odm. bezkolcowe)

Truskawka:

Kama, Kent, Dukat, Real, Senga Sengana

Winorośl:

Aurora, Bianca, Muskat Odeski

Udanej przygody 🙂
Życzy Krakowski Ogrodnik

Domki dla owadów – zaprośmy Je do własnych ogrodów

Jeśli chcesz podać naturze pomocną dłoń, zbuduj w swoim ogrodzie domek dla owadów. To nic trudnego, wystarczą skrawki drewna, stare pędy bambusa i stare gałązki. Będzie to kosztować grosze, a dzięki temu pożyteczne owady zyskają nowe siedlisko.

Kilka propozycji domków dla owadów, które z pewnością sprawią, że te stworzenia zamieszkają w Waszych ogrodach.
Kilka propozycji domków dla owadów, które z pewnością sprawią, że te stworzenia zamieszkają w Waszych ogrodach.

Wykorzystując naturalne zachowania pożytecznych zwierząt, eliminujemy konieczność stosowania
preparatów chemicznych szkodliwych dla środowiska oraz ludzi. Budowanie „owadzich schronisk”
pełni także funkcję dydaktyczną. Dzięki obserwacji owadów jesteśmy w stanie zrozumieć wiele
szczegółów z ich życia i przede wszystkim pozbyć się uprzedzeń.

Owadzie schronienia budujemy przede wszystkim wczesną wiosną, kiedy to potencjalni lokatorzy szukają miejsc, w których mogliby złożyć jaja. Jesienią stawiamy budki, które pozwolą bezpiecznie przezimować np. trzmielom i złotookom. Również w pełni lata znajdą się chętni na noclegi, które odpracują, zapylając rośliny i pomagając nam w walce ze szkodnikami.

Budulec na owadzie rezydencje  znajdziemy w lesie, ogrodzie, na łące, wśród resztek materiałów budowlanych. Nadają się do tego celu doskonale:

 • kawałki suchego drewna,
 • trzcina, bambus i inne rurkowate łodygi (malina, forsycja, czarny bez),
 • drewniane deseczki,
 • sucha słoma, mech,
 • glina i sieczka słomiana albo cegła dziurawka.

Krakowski Ogrodnik