Barwienie jaj naturalnymi sposobami

jak_barwic_jajkaJajka pięknie zdobione są symbolem odradzającego się życia. Dlatego nie powinno ich zabraknąć w Wielkanocnym koszyku i na Wielkanocnym stole. Ja sam nie wyobrażam sobie aby w moim koszyczku ze święconką nie znalazły się jajka zafarbowane łuskami cebuli. W dzieciństwie razem z babcią wykonywaliśmy w ten sposób kraszanki  i jest to dla mnie nieodzowny element rodzinnej tradycji, który praktykuję do dzisiaj .

Barwiąc jajka musimy pamiętać, że są one przeznaczone do jedzenia. Warto więc nadać im pięknego ale i zdrowego koloru bez wykorzystania coraz popularniejszych sztucznych barwników.

W naszych inspiracjach wielkanocnych i pracy twórczej podczas barwienia jajek pomogą wszechobecne i niezawodne rośliny.

Nie trzeba kupować sztucznych barwników, których składniki chemiczne mogą wnikać przez skorupkę jajka. Nasze mamy i babcie barwiły pisanki wyłącznie naturalnymi sposobami.

Zachęcając dzieci do wspólnej zabawy sprawimy im wiele radości, a przy okazji wspólnie spędzimy miłe chwile, które będą wspominać w przyszłości.

Pisanki od  kraszanek różnią się tym, że te pierwsze posiadają liczne wzorki i malunki, drugie natomiast barwione są na jeden kolor. Oczywiście podczas farbowania jajek duże znaczenie ma naturalny kolor skorupki, ponieważ to od niego zależy intensywność przyszłego koloru. Najlepszy efekt uzyskamy farbując jaja o białym kolarze skorupki.

Niżej przedstawię Wam kilka sprawdzonych naturalnych metod barwienia jaj.

 Barwienie

Kraszanki w szerokiej palecie barw możemy otrzymać poprzez gotowanie jaj z owocami lub fragmentami roślin jak np. liście, łuski cebul, łupiny lub sok z owoców itp.

Zobaczcie, jak zafarbować jajka na pomarańczowo, czarno, żółto, zielono, różowo i fioletowo.

Tradycyjne sposoby barwienia jajek.

 • Czerwone jajka uzyskamy przez zamoczenie jaj w wywarze z owoców czarnego bzu, olchowych szyszek lub kory dębu.
 • Niebieskie jaja otrzymamy poprzez gotowanie jajek w wywarze z owoców tarniny, liści czerwonej kapusty ( dłużej gotując uzyskamy kolor granatowy) lub borówki amerykańskiejIMG_2763
 • Fioletowy  kolor kraszanek uzyskamy dodając do wrzątku płatki ciemnej odmiany malwy lub używając roślin potrzebnych do stworzenia niebieskiego oraz czerwonego koloru. Jak wiadomo, łącząc barwę niebieską z barwą czerwoną, otrzymamy piękny fiolet.
 • Różową barwę jajkom nada mocno rozcieńczony sok z buraka, żurawina, mrożone maliny
 • Żółty kolor otrzymamy poprzez gotowanie jaj w wywarze z suszonych jaskrów polnych, łupin cebuli oraz liści olchy i brzozy, kurkuma, curry lub esencją z herbaty

  oeuf_teintures_curcuma
  Kurkuma
 • Żółto – złoty z kory młodej jabłoni lub płatków kwiatu nagietka
 • Złote pisanki  uzyskamy po dodaniu do gorącej wody łupin orzecha oraz cebuli, pamiętając przy tym, że cebuli ma być znacznie więcej.
 • Brązowe  stworzymy podczas moczenia w gorącej wodzie igieł jodły, łupin orzecha lub wywaru z kawy lub gotując dłużej w wywarze z łupin cebuli
 • Zielony to kolor ściśle związany jest z wiosną świętami Wielkanocnymi, to na niego z utęsknieniem czekamy przez całą zimę. Aby uzyskać  zielone pisanki, należy umieścić je w wywarze z pokrzywy lub trawy, młode żyto lub liście barwinka, szczypiorek
 • Pomarańczową barwę uzyskamy wsadzając jajka do wrzątku z dynią lub marchwią.
 • Czarne – uzyskamy za pomocą wywaru z kory dębu, olchy lub łupiny orzecha włoskiego

Wcześniej można wyrysować na skorupce wzór stopionym woskiem lub wydrapać motyw ostrym narzędziem (grubą igłą, scyzorykiem, szydłem) po zabarwieniu jajek.

Aby utrwalić powstałe kolory warto do wywarów dodać odrobinę octu, ponadto chcąc poprawić ich wygląd możemy przetrzeć je na koniec ściereczką namoczoną w oleju.

Maczając jaja w słonej wodzie przed gotowaniem, unikniemy ich pękania.

Życzę wszystkim kolorowych i wesołych jajek 🙂
Krakowski  Ogrodnik

 

Kapusta ozdobna – kwiat czy warzywo?

Zaintrygowała mnie ostatnio kapusta ozdobna. Już od dawna chciałem ją mieć w swoim ogrodzie. Ostatnio podczas zakupów, odwiedzając dział z nasionami napotkałem na swojej drodze nasiona tej rośliny i jak to często ze mną bywa, postanowiłem je zabrać do domu.kapusta_ozdobna_3

Interesujące, przypominające kwiaty róż  rozetki w pastelowych kolorach cieszą się coraz większą popularnością wśród stale powierzającej się grupie zwolenników kapusty ozdobnej. Jest doskonałym dodatkiem do różnych aranżacji florystycznych, ciekawie prezentuje się na rabatach oraz posadzona sama lub z innymi roślinami w pojemniku na balkonie czy tarasie.  Polscy producenci roślin dbają o to, by przybywały nowe odmiany.

Postaram się przybliżyć choć trochę tajniki uprawy tego ozdobnego warzywa jakim jest kapusta ozdobna 🙂

kapusta_ozdobna_cdOpis:

Kapusta ozdobna jest jedynym gatunkiem kapusty uprawianym w celach dekoracyjnych. W warunkach naturalnych rośnie na południu Europy i w Azji. Uprawiana jest jako roślina jednoroczna lub dwuletnia. Osiąga od 25- 50 centymetrów wysokości. Średnice główki są różne w zależności od odmiany, wahają się od 15 do 30 cm. Jej liście są jej główną ozdobą. Ich barwy są bardzo różne, począwszy od białej i różowej, skończywszy na zielonej oraz fioletowej, a kształt nieco kędzierzawy. Także ich kształt i faktura przyciąga wzrok.  Kapusta ozdobna ma nie tylko piękne liście, ale i ciekawe kwiatostany, złożone z drobnych, żółtych kwiatów. Roślina jest bardzo ozdobną, choć przez niektórych jest krytykowana i uważana za brzydką. Mi osobiście bardzo się podoba. Choćby ze względu na to, że jest stosunkowo mało roślin, które dekorują nasze ogrody jesienią a z pewnością w okresie zimowym. Mimo wszystko jest oryginalną rośliną, której nie można nie docenić za wygląd i smak.

Warunki uprawy

PA233017Uprawia się na glebach o umiarkowanej żyzności oraz średniej wilgotności. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, ale nie przeszkadza jej lekki cień. Dobrze jest, kiedy rośnie w osłoniętym od wiatru miejscu.  Najpiękniej kapusta dekoracyjna wybarwia liście w słońcu, dlatego warto posadzić ja w doświetlonym miejscu.

Jej nasiona trzeba wysiać do zimnego inspektu lub na rozsadnik w okresie od marca do maja. Można też zakupić gotową rozsadę i posadzić do gruntu w maju. Ta łatwa w uprawie roślina ma odmiany jednoroczne i dwuletnie, wymagające przykrycia na czas mrozów

Jest łatwa w uprawie, dlatego przy wyborze kwiatów do ogrodu, warto wziąć ją pod uwagę.

Zastosowanie:

Kapustę ozdobną coraz częściej spotykamy w kompozycjach z ciętych kwiatów. Bukiety z jej udziałem coraz częściej goszczą w Naszych domach. Odpowiednio przygotowana i pozbawiona dolnych partii liści do złudzenia przypomina róże. Wykazuje się również bardzo długą trwałością w przeciwieństwie do większości kwiatów ciętych. Ciekawie prezentuje się również na rabatach oraz w wiązankach nagrobnyblog_kn_4616710_7040812_tr_brassica_crane_pinkch.kapusta-ozdobna-i-gerbera_7211355432403  Przed 1 listopada można kupić ją w doniczce. Ma krótką nóżkę i kędzierzawą rozetkę. Można ją po ścięciu włożyć we florystyczną gąbkę nasączoną wodą. W obu postaciach bardzo długo zachowuje świeżość. Niestraszny jej przymrozek i niewielkie opady śniegu.Można sadzić kapustę ozdobną razem z bylinami, roślinami jednorocznymi lub w pojedynczo np. w donicach. Moim zdaniem nadaje ona rabatom dużo uroku, można wypełnić nią puste przestrzenie np. po kwitnących wiosną roślinach cebulowych. Jest jadalna i doskonale się sprawdzi jako dekoracja stołów.

Zimowanie:

Odmiany jednoroczne i dwuletnie zimują w Naszym klimacie zwłaszcza w łagodne zimy . W mroźniejszych okresach należy je jednak osłonić od niekorzystnych warunków środowiska np. białą agrowlókniną, parawanem lub po prostu wykopać i sadzić do  donicy, którą następnie umieszczamy w pomieszczeniu oświetlonym , w którym zapewnimy jej niska ale dodatnia temperaturę. kapusta-ozdobna

Krakowski Ogrodnik

 

Zielone akcenty na wielkanocnym stole – siewki zbóż, rzeżuchy i nie tylko.

Zielone akcenty na wielkanocnym stole – siewki zbóż, rzeżuchy i nie tylko.

Wielkanocny stół można przystroić, nie tylko bukszpanem, roślinami cebulowymi czy baziami. Można wykazać się kreatywnością i za pomocą odrobiny ziemi, skorupek z jajek  oraz nasion pszenicy, żyta, jęczmienia, rzeżuchy czy trawy możemy stworzyć ciekawie wyglądające zielone kępki, które możemy postawić pojedynczo w stojaczkach do jajek lub też w grupie np. umieszczone w szklanym naczyniu. Do wykonania tych dekoracji możemy zaprosić dzieci, które z pewnością będą miały wiele radości podczas wspólnej pracy (zabawy).

dekoracje_wielkanocne_rzezucha_680x0_rozmiar-niestandardowy

 

Nasiona zbóż potrzebują około 10 dni na osiągnięcie wysokości około 10 cm a rzeżuchy około 6 dni dla osiągnięcia około 6 cm wysokości. Nasiona zbóż siejemy w ziemi. W przygotowanych wcześniej skorupkach skorupkirobimy mały otwór, który umożliwi odprowadzanie nadmiaru wody . Ewentualnie można na dnie umieścić gazę lub jakąś siateczkę aby ziemia nie była wypłukiwana. Następnie wsypujemy trochę ziemi na dno skorupki z jajka tak aby wypełnić nią 2/3 wydmuszki, wysiewamy nasiona i przykrywamy warstewką podłoża i zraszamy.

 

Alternatywą do zbóż są nasiona rzeżuchy. W tym sposobie jest o tyle łatwiej, iż potrzebujemy odrobinę waty, którą umieszczamy w skorupce zwilżamy ją i wysiewamy na nią nasiona. Wybór należy do Was 🙂 Zdjęcia w instrukcji przedstawiają  wysiew pszenicy.

Instrukcja wysiewu zboża na Wielkanoc
Instrukcja wysiewu zboża na Wielkanoc

Można również wysiać inne rośliny lub też  posadzić ich dorosłe formy. Np. zioła, fiołki, niezapominajki. smagliczkę 🙂 Możliwości jest wiele.

 

Zioła w skorupkach z pewnością zapewnią dodatkową przyprawę podczas śniadania wielkanocnego :)
Zioła w skorupkach z pewnością zapewnią dodatkową przyprawę podczas śniadania wielkanocnego 🙂

 

 

cute-easter-diy-eggshell-plantsPozdrawiam

Krakowski Ogrodnik

http://mpgarden.pl/zielen-we-wnetrzach.html